Trwa ładowanie...
ddubx00

Dom i Biblioteka im. Radziwiłłów w pałacu w Sichowie Dużym

ddubx00
ddubx00

Dom i Biblioteka im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów otworzą 28 sierpnia podwoje w dawnym zespole pałacowym w Sichowie Dużym (Świętokrzyskie). Placówka ma rozwijać kulturę;

środki na ten cel będzie zdobywać organizując szkolenia w zakresie przedsiębiorczości.

- Na publiczną działalność zostaną przeznaczone na początek cztery sale pałacowe o łącznej
powierzchni około 250 m kw. Docelowo ta przestrzeń ma być podwojona. Zaplecze - urządzony w mieszkaniach byłej służby pałacowej i stajniach 14-pokojowy pensjonat dla gości - zajmuje 900 m kw. - powiedział Stefan Dunin-Wąsowicz, wnuk Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów.

Potomek sławnego rodu i jego żona odkupili przed czterema laty od starostwa staszowskiego zrujnowany zespół pałacowy swoich przodków, by go odbudować i teraz pragną włączyć ten zabytkowy obiekt - jak deklarują - w sieć ośrodków kultury i pracy twórczej.

Zgodnie z zamierzeniami, sichowska książnica i jej siedziba powinny - jak dawniej – inspirować twórców i odbiorców kultury. Podstawę działalności placówki mają zapewnić dochody ze szkoleń przedsiębiorców i nie tylko.

ddubx00

- Rozważamy też założenie fundacji lub stowarzyszenia biblioteki - mówi potomek Radziwiłłów z Sichowa.

Na inaugurację działalności domu i biblioteki sichowskiej otwarta zostanie - przygotowywana
wspólnie z Biblioteką Jagiellońską - wystawa poświęcona czterem krakowskim profesorom: ks. rektorowi Konstantemu Michalskiemu oraz Tadeuszowi Estreicherowi, Janowi Dąbrowskiemu i Tadeuszowi Szydłowskiemu, którzy w 1940 roku znaleźli w Sichowie schronienie, po zwolnieniu z obozu koncentracyjnego w Sachsenhausen.

Twórcy domu i biblioteki sichowskiej zamierzają wystąpić z˙apelem o przekazanie tej placówce – w darze lub w depozyt - książek z dziedziny literatury, historii i filozofii, wydanych od początku XIX wieku po polsku, francusku i niemiecku.Radziwiłłowski księgozbiór trafił po 1945 roku do biblioteki wojewódzkiej w Kielcach, a z kolei część obrazów z pałacu znajduje się w kieleckim Muzeum Narodowym - przypomniał Dunin-Wąsowicz.

Kompleks pałacowy w Sichowie Dużym powstał pod koniec XVIII w. jako siedziba zarządu dóbr staszowskich, należących do rodu Lubomirskich i Potockich. Gdy Róża Potocka wyszła za Macieja Radziwiłła, małżeństwo przeniosło się do Sichowa, a wnętrza użytkowane przez zarząd włości zostały przebudowane na mieszkanie.

Spadkobierca pałacu - najstarszy syn Macieja Radziwiłła, Krzysztof - kontynuował w majątku rodzinne tradycje społecznikowskie; nie tylko wzorowo gospodarował, ale także prowadził działalność oświatową i społeczno-polityczną o zasięgu ponadregionalnym. Z jego inicjatywy powstały na ziemi staszowskiej m.in. liczne szkoły.

ddubx00

W sierpniu 1940 roku Krzysztof Radziwiłł wraz z żoną został uwięziony przez Niemców w Sandomierzu. Zofię Radziwiłł zwolniono po siedmiu miesiącach z obozu w Ravensbrueck. Jej mąż był więziony do końca wojny w obozach - najpierw w Buchenwaldzie, potem na Majdanku, a następnie w Gross-Rosen i w Mauthausen. Zmarł w 1986 roku w wieku 87 lat.

Władze PRL przekazały zabrany w 1945 r. prawowitym właścicielom pałac sichowski oraz przyległy park i ziemie - oświacie rolniczej.Następnie pomieszczenia pałacowe adaptowano na mieszkania dla pracowników gospodarstwa pomocniczego, niszcząc przy tym cenne wyposażenie zabytkowych wnętrz. Od 1986 roku obiekt popadał w ruinę.

ddubx00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ddubx00

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj