Trwa ładowanie...

Dokument o Stiegu Larssonie

Share
Dokument o Stiegu LarssonieŹródło: Inne
d2tveq3

Ale kino! zaprasza na dokument o Stiegu Larssonie , autorze bestsellerowych kryminałów z cyklu Millennium. Film „Millennium: historia trylogii” będzie wyświetlony w niedzielę, 8 listopada, o 17.15.

Trylogia Millennium Stiega Larssona cieszy się w Polsce ogromną popularnością. Niedawno wydano ostatnią część cyklu, Zamek z piasku, który runął , a 6 listopada wchodzi do naszych kin długo oczekiwana ekranizacja pierwszej powieści, Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet .

Millennium to jeden z największych wydawniczych fenomenów ostatnich lat. Do tej pory sprzedano około 15 milionów egzemplarzy w 40 krajach. Aurę sensacji wokół serii podsycają wydawcy, którzy utrzymują, że wszystkie opisane w książkach zbrodnie wydarzyły się naprawdę.

d2tveq3

Ale kino! przybliży sylwetkę Stiega Larssona , o którym w dokumencie „Millennium: historia trylogii” opowiadają jego koledzy i rodzina. Autorzy filmu rozmawiają też z producentem filmu „Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet” Sorenem Staermose oraz odtwórcami głównych ról Michaelem Nyqvistem i Noomi Rapace. Odwiedzili również wydawcę, który mówi, na czym polega wyjątkowość kryminałów szwedzkiego pisarza.

Stieg Larsson nie doczekał publikacji Millennium - w 2004 roku, w wieku 50 lat, zmarł na atak serca. Przed rokiem odnaleziono jego testament z 1977 roku. Zapisał w nim wszystko partii komunistycznej, do której należał w młodości. Wiadomość ta wywołała rodzinne spory o majątek. Larsson przez lata walczył prawicowym radykalizmem, w 1995 roku założył fundację „Expo”, która ma demaskować działalność neonazistowską na terenie Szwecji.

Millenium: historia trylogii (Millennium – The Story)
dokumentalny, Francja, 2009, 52 min
reżyseria: Laurence Lowenthal

premiera: niedziela, 8 listopada, godz. 17.15
najbliższe powtórki:
poniedziałek, 9 listopada, godz. 00.00
czwartek, 12 listopada, godz. 19.05
wtorek, 17 listopada, godz. 15.40
sobota, 21 listopada, godz. 10.10

d2tveq3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2tveq3
d2tveq3