Trwa ładowanie...
fundacja
23-04-2010 13:34

Dobra książka na Wschód

Dobra książka na WschódŹródło: Inne
d28y0cn
d28y0cn

Zapewnieniu Polonii większego dostępu do literatury polskiej i książkowych pomocy dydaktycznych będzie służył uroczyście zainaugurowany podczas 21. Targów Książki Edukacyjnej program „Dobra książka na Wschód”.

Autorami programu są Sekcja Wydawców Edukacyjnych Polskiej Izby Książki i Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, honorowy patronat objął marszałek Senatu, Bogdan Borusewicz.

– Jako marszałek Senatu – opiekun Polonii i Polaków rozsianych po całym świecie – z przyjemnością przyjmuję honorowy patronat nad akcją zamierzającą do krzewienia polskiej kultury oraz języka polskiego wśród naszych rodaków za granicą – powiedział Borusewicz.

Jak podkreślił prezes Polskiej Izby Książki, Piotr Marciszuk, choć od lat pomagamy dzieciom zarówno w kraju, jak i za granicą, jednak w przeszłości książki nie zawsze trafiały tam, gdzie powinny.
– Postanowiliśmy więc połączyć siły i nasze działania odpowiednio skoordynować – dodał Marciszuk.

Monitorowaniem potrzeb zza wschodniej granicy zajmie się Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, która – jak powiedział jej prezes Wiesław Turzański – ma stały kontakt z Polakami na Wschodzie i zna ich potrzeby edukacyjne.
– Cieszymy się, że będziemy mogli pomóc wielu dzieciom i młodzieży w dostępie do kultury polskiej – podkreślił Turzański.

d28y0cn

Obecna na spotkaniu prezes Związku Polaków na Białorusi, Andżelika Borys, serdecznie podziękowała za pomoc.
– Jest ona dla nas szczególnie cenna, z uwagi na trudną sytuację na Białorusi i brak pomocy ze strony naszych władz, a wręcz utrudnianie dostępu do kultury polskiej – powiedziała Borys.

W konferencji uczestniczył także prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego na Ukrainie - Adam Chłopek, prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Białorusi - Stanisław Sienkiewicz oraz prezes Polskiej Macierzy Szkolnej na Litwie - Józef Kwiatkowski.

Do uczestnictwa w programie zgłosiły się największe wydawnictwa edukacyjne takie jak: Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Nowa Era, Wydawnictwo Szkolne PWN, Stentor, Pearson Education Polska i Oxford University Press Polska.

„Dobra książka na Wschód” jest akcją długofalową, współfinansowaną przez budżet państwa i wydawnictwa w niej uczestniczące.

d28y0cn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28y0cn