Trwa ładowanie...

Do Kalisza do księdza Jana

Do Kalisza do księdza JanaŹródło: Inne
d3cndf2
d3cndf2

Ponad 30 fotogramów z życia księdza Jana Twardowskiego , wykonanych przez wybitnego fotografika Czesława Czaplińskiego, zdobi plac przed ratuszem w Kaliszu.

Otwarta tutaj ekspozycja nosi tytuł „Można odejść na zawsze, byle stale być blisko”.

Czapliński był bliskim znajomym zmarłego w styczniu duchownego-poety. Artysta jest autorem kilku książek i wystaw poświęconych księdzu, m.in. „Wszechświat ks. Jana Twardowskiego ”, „Zdjęcia prawdziwe, bo już niepodobne”.
– Pokazane w Kaliszu fotografie pokazują księdza w jego naturalnym, prywatnym otoczeniu, w którym powstała większość tak prostych, a zarazem tak wymownych wierszy – mówił artysta.

Swoimi rozmiarami (180x120 cm) i charakterem, fotografie Czaplińskiego sprawiają u oglądających wielkie wrażenie - są ilustracją wielkości i jednocześnie skromności księdza, a przy okazji także jego wielkiego intelektu.
– Wspaniale uchwycone sytuacje z życia ks. Jana Twardowskiego pokazują wielkiego człowieka – powiedział dyrektor miejscowego Biura Wystaw Artystycznych Marek Rozpara.

Wystawę zorganizowano w samym centrum kaliskiej starówki.
– Chcemy, aby obejrzało ją jak najwięcej ludzi, aby ludzie nie znający księdza mogli chociaż w taki sposób zbliżyć się do niego – dodał Rozpara.

d3cndf2

Czapliński poznał księdza w Nowym Jorku w 1985 r. Od tego czasu odwiedzał go w domu na warszawskim Krakowskim Przedmieściu, nieopodal klasztoru ss. Wizytek, do którego jako pierwszy wszedł z aparatem fotograficznym. Do wydanego wtedy albumu „Wizytki”, ksiądz napisał słowo wstępne.

Artysta urodził się w Łodzi, od 1979 r. mieszka w USA. Jest autorem 23 albumów i książek, z których wiele znajdowało się na listach bestsellerów. Jego zdjęcia publikowano na całym świecie. Miał ponad sto indywidualnych wystaw.

Ekspozycję można oglądać do połowy października.

d3cndf2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3cndf2