Trwa ładowanie...
d37q5yw

Do 2011 r. ma powstać biblioteka uniwersytecka

d37q5yw
d37q5yw

Po blisko trzech latach ponownie ruszą prace przy budowie biblioteki Uniwersytetu Wrocławskiego (UWr.). Uczelnia podpisała w czwartek kontrakt na dokończenie budowy, o wartości 139 mln zł.

Budowa gmachu biblioteki uniwersyteckiej przy Moście Pokoju rozpoczęła się w maju 2003 r. i przerwana została w maju 2006 r.

Jak powiedział PAP w czwartek rzecznik prasowy UWr. Jacek Przygodzki, podpisana z firmą Skanska umowa na dokończenie projektu zakłada taki harmonogram prac, że gmach powinien być ukończony w 2011 r. Prawdopodobnie w 2012 r. zostaną tam przeniesione księgozbiory z budynków przy ul. Szajnochy i Na Piasku.

Przed wrocławskim sądem nadal trwa rozpoczęty w 2006 r. proces karny, dotyczący nieprawidłowości przy budowie biblioteki. W sumie na ławie oskarżonych zasiadło 9 osób, oskarżonych o manipulowanie przetargami oraz przyjmowanie łapówek. Pozostałych 9 oskarżonych wcześniej przyznało się do winy i dobrowolnie poddało się karze. Osoby, które dobrowolnie poddały się karze, to głównie ludzie z branży budowlanej, które m.in. wręczały łapówki.

Akt oskarżenia obejmuje m.in. b. prorektora ds. ogólnych Jana K. oraz b. dyrektora administracyjnego Ryszarda P., którzy zostali oskarżeni o niedopełnienie obowiązków urzędniczych.Trzeci z oskarżonych również z władz uniwersytetu - Cezary T.- został oskarżony o przyjęcie od firm budowlanych przynajmniej 700 tys. zł łapówek oraz manipulowanie przetargami.

Wszyscy trzej nie przyznają się do winy. Ponadto, prokuratura oskarżyła przedstawicieli firm budowlanych: kieleckiego Miteksu, opolskiej Jedynki oraz Erbudu z Rybnika o wręczanie łapówek, manipulowanie przetargami oraz fałszowanie dokumentów, w tym faktur.

Na trop afery wpadła w 2004 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, która przeprowadziła akcję pod kryptonimem Gmach.

d37q5yw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37q5yw

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj