Trwa ładowanie...
szekspir
23-04-2010 13:31

Dlaczego Szekspir umarł?

Testy stosowane zwykle przez policję w celu zidentyfikowania podejrzanego na podstawie materiału filmowego uzyskanego z kamery zainstalowanej w miejscu publicznym wykazały, że prawdopodobną przyczyną śmierci Williama Szekspira była nowotworowa narośl nad lewym okiem.

Dlaczego Szekspir umarł?Źródło: Inne
dz52mlo
dz52mlo

Teorię tę wysunęła niemiecka uczona prof. Hildegard Hammerschmidt- Hummel z uniwersytetu w Moguncji (Mainz) w książce The True Face of William Shakespeare (Prawdziwe oblicze Williama Szekspira). Brytyjscy szekspirolodzy odnieśli się do niej z dystansem.

Hammerschmidt-Hummel opiera swoje ustalenia na analizie czterech wizerunków, uchodzących za podobizny Szekspira , w tym jego pośmiertnej maski i popiersia wystawionego w Klubie Garrick w Londynie. Każdy z tych wizerunków ukazuje narośl nad lewym okiem, która powiększa się z czasem. Zdaniem okulisty, z którym konsultowała się Hammerschmidt-Hummel, jest to wolno narastająca narośl, która z czasem stała się złośliwym nowotworem.

* Szekspir zmarł na raka narządów limfatycznych, a przez ostatnie 15 lat życia cierpiał z powodu coraz większego bólu.*

Pośmiertna maska wykazuje, że nowotworowa narośl urosła do tak znacznych rozmiarów, iż pod koniec życia zwisała nad lewym okiem Szekspira .

dz52mlo

Przy okazji prowadzenia tych badań udało się potwierdzić autentyczność znajdującej się w zbiorach niemieckich w Darmstadt pośmiertnej maski Szekspira, co do której wielu uczonych miało wątpliwości, ponieważ nie jest zbyt podobna do innych jego wizerunków.

Wiele wskazuje na to, że autentyczne jest także popiersie wystawione od 1855 roku w Klubie Garrick, które jest zarazem jedynym znanym, trójwymiarowym wizerunkiem wielkiego dramaturga.

Dotychczas najbardziej rozpowszechniona hipoteza o jego śmierci, której autorstwo przypisuje się wikaremu ze Stratfordu, głosi, że Szekspir dostał wysokiej gorączki nazajutrz po pijackiej libacji. Dramaturg zmarł w kwietniu 1616 roku w wieku 52 lat.

Niektórzy brytyjscy eksperci podtrzymują jednak swoje zastrzeżenia co do autentyczności wizerunków Szekspira . Ich zdaniem, popiersie w Klubie Garrick przypisywane jest znacznie późniejszemu od Szekspira , bo XVIII-wiecznemu francuskiemu rzeźbiarzowi Louis-Francois Roubiliacowi, a jeden z portretów Szekspira w National Portrait Gallery w Londynie jest XIX-wieczną podróbką - został namalowany przy użyciu pigmentu nie stosowanego przed 1818 rokiem.

dz52mlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj