O polskich śladach w czeskiej Pradze opowiada nowa książka Leszka Mazana _Polska Praga czyli dlaczego Matejko lubił knedle_. Autor udowadnia, że w stolicy Czech co krok można spotkać ślady polskości i Polaków.
– Do wszystkich przymiotników, którymi obdarowujemy stolicę ziemi św. Wacława, tj. Pragę, powinniśmy dodawać przymiotnik ‘polska’. Jest tam bardzo dużo polskich śladów i dowodów bardzo istotnej współpracy polsko-czeskiej – powiedział Mazan podczas promocji książki.
Autor przypomniał, że książę Józef Poniatowski jest bardzo mocno związany z Pragą poprzez swą matkę, która pochodziła właśnie ze stolicy Czech.
– Znane jest określenie ‘książę Pepi’, a nie zdajemy sobie z sprawy, że Pepik to znaczy Józef i że nasz bohater narodowy był w połowie Czechem – powiedział Mazan.
Mazan wspomniał, że przygotowując się do napisania książki wypytywał pracowników Domu Matejki (muzeum w Krakowie) o ulubione potrawy artysty.
– Według zachowanych jadłospisów z kuchni państwa Matejków wynika, że rzeczywiście słynny malarz lubił knedle – powiedział Mazan.
Jan Matejko urodził się w Krakowie, a jego ojciec był czeskim emigrantem.
Leszek Mazan jest autorem licznych książek, z których część związana jest z Krakowem. Był m.in. korespondentem Polskiej Agencji Prasowej w Pradze.