Alex Storożyński, polsko-amerykański dziennikarz i autor wydanej niedawno w USA biografii Tadeusza Kościuszki, wystąpił w popularnym programie szeroko słuchanego publicznego radia NPR.
W programie Storożyński mówił o swojej książce i odpowiadał na pytania słuchaczy.
Niektórzy interesowali się, dlaczego Kościuszko, przywódca powstania 1794 r., ale także bohater amerykańskiej wojny o niepodległość (1776-1783), nie jest szeroko znany w USA, mimo iż ma tam pomniki, a wiele mostów i ulic nazwano jego imieniem. Wielu Amerykanów nie wie na przykład, że 20% żołnierzy w tej wojnie było Murzynami.
Storożyński, laureat prestiżowej Nagrody Pulitzera, odpowiadał, że przyczyną tego jest głównie nazwisko Kościuszki, niezmiernie trudne dla Amerykanów do wymówienia, ale także uprzedzenia etniczne w USA, wskutek których pomniejsza się wkład innych narodowości i ras - nie tylko Polaków - do amerykańskiej wojny rewolucyjnej.
Wielu słuchaczy powiedziało, że dopiero od autora dowiedzieli się o niektórych szczegółach wojny o niepodległość i że Storożyński "otworzył im oczy". Autor mówił m.in. o testamencie Kościuszki, w którym przekazał on Thomasowi Jeffersonowi swoje dochody z wojny i polecił wydać je na wykupienie czarnych niewolników.
Książka The Peasant Prince: Thaddeus Kosciuszko and the Age of revolution jest pierwszą na amerykańskim rynku księgarskim kompletną biografią Kościuszki, opisującą zarówno polski, jak i amerykański rozdział w jego życiu.