Trwa ładowanie...
kobieta
23 kwietnia 2010, 13:37

Dlaczego Dzień Kobiet wciąż ma się dobrze

Dlaczego Dzień Kobiet wciąż ma się dobrzeŹródło: Inne
d1vk91o
d1vk91o

Wręczając paniom kwiaty w Dniu Kobiet panowie mogą zagłuszać wyrzuty sumienia związane z drugoplanowością kobiet w życiu społecznym i gospodarczym – powiedział socjolog kultury, prof. Zbigniew Bokszański. Z kolei antropolog prof. Roch Sulima podejrzewa, że Dzień Kobiet może nam zastępować dawne, pogańskie rytuały witania wiosny.

Obchodzony 8 marca Dzień Kobiet ustanowiono dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy pracownic fabryki tekstylnej w Nowym Jorku, które w na początku XX w. domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy.

Święto to przyjęło się w Polsce. Popularność zyskało zwłaszcza w PRL-u, kiedy kobiety obdarowywano upominkami, a w zakładach pracy wręczano im goździki i rajstopy.

Dzień Kobiet trzyma się też dzięki pewnym wyrzutom sumienia mężczyzn, od naczelnych decydentów po głowy rodzin. Mężczyźni są świadomi licznych przejawów drugoplanowości kobiet, np. tego, że mniej one zarabiają. W tani i trochę tandetny sposób chcą tę świadomość zacierać.

– Paradoksalnie pod obchodami Dnia Kobiet kryje się konserwatywny rys kultury: podkreślanie męskiej dominacji w naszej kulturze – dodał antropolog z Uniwersytetu Warszawskiego (UW), prof. Roch Sulima.
Jego zdaniem, świętowanie dnia kobiet jest potwierdzaniem męskiego punktu widzenia w życiu społecznym i w obyczaju.
– Mamy dzień kobiet, dziecka, babci i dziadka, a nawet dzień teściowej, a nie ma święta mężczyzn... – wyliczał profesor.

d1vk91o

Antropolog zauważył jednocześnie, że powodem popularności święta kobiet może być jego trwałe skojarzenie z nadchodzącą wiosną, z przebudzeniem sił natury.
– Być może zastępuje ono dawne, pogańskie lub rzymskie rytuały witania wiosny – sugeruje.

Prof. Bokszański nie wykluczył, że w przyszłości Dzień Kobiet może zostać wyparty przez walentynki.
– Może do tego dojść w miarę, jak ze sceny będzie schodziło pokolenie 40-latków i ludzi starszych – zasugerował.
Z drugiej jednak strony za dalszym istnieniem Dnia Kobiet przemawiają powody polityczne – powiedział prof. Bokszański.

d1vk91o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vk91o

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj