Trwa ładowanie...
d11puq7
szekspir
23 kwietnia 2010, 13:18

Dla rywala Szekspira

Fragment witraża w Opactwie Westminsterskim w Londynie zadedykowano znanemu elżbietańskiemu poecie i dramatopisarzowi, Christopherowi Marlowe'owi.

d11puq7
d11puq7

W ten sposób Marlowe, uważany za rywala Szekspira w dziedzinie dramatu i poezji, został uhonorowany w miejscu, które jest brytyjskim panteonem.

Urodzony w 1564 roku Marlowe, autor sztuk: Tamerlan Wielki, Edward II i Tragiczne dzieje doktora Fausta, miał niezwykle burzliwe życie. Zginął zasztyletowany w dzielnicy Deptford na południu Londynu prawdopodobnie w roku 1593.

Naukowcy wysuwają rozmaite teorie na temat jego życia i śmierci. Niektórzy uważają, że poeta został zamordowany z powodów politycznych. Inni mówią, że zginął, ponieważ był ateistą i czasami głosił bluźnierstwa. Jeszcze inni twierdzą, że poniósł śmierć, bo był szpiegiem.

Jedna z teorii głosi, że Marlowe sfingował swoją śmierć i zbiegł za granicę, gdzie tworzył pod nazwiskiem William Szekspir. Na witrażu w opactwie przy dacie śmierci poety widnieje znak zapytania, na co nalegało Towarzystwo Marlowe'a. Oburzyło to jednak członków Towarzystwa Szekspirowskiego, którzy uważają, że ten znak zapytania może być odebrany jako potwierdzenie bezpodstawnej, ich zdaniem, teorii, że to Marlowe mógł być autorem dzieł przypisywanych Szekspirowi.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj