Trwa ładowanie...
brown
23-04-2010 13:24

Dekodowanie Leonarda da Vinci

Bestsellerowa powieść "Kod Leonarda da Vinci" Dana Browna nadal wzbudza liczne kontrowersje i głosy krytyki ze strony środowisk chrześcijańskich.

Dekodowanie Leonarda da VinciŹródło: Inne
dh5hepx
dh5hepx

Po ukazaniu się jej na rynku pojawił się szereg książek napisanych w odpowiedzi na książkę Browna. Oszustwo da Vinci Carla Olsona poświęcono nierzetelności historycznej autora. Kolejna piętnuje antykatolicyzm Browna zatytułowana jest Dekodowanie da Vinci i napisana przez Amy Welborn.

Amy Welborn twierdzi, że książka Browna jest zdecydowanie fikcją literacką, jednakże w ramach tejże fikcji autor umieszcza fakty i teorie, które dotyczą historii, religii i sztuki, prezentując je jako rzeczywistość, a nie świat wyobraźni. Uważa ona również, że posługiwał się on niewiarygodnymi źródłami, a jego wypowiedzi, że jakoby odkrył "zaginioną historię" mogą mylić czytelników, których wiedza na temat historii chrześcijaństwa jest zbyt uboga, aby sami mogli odróżnić prawdę od fałszu.

Jak dowodzi Welborn źródła, z których korzystał Brown są to głównie dokumenty gnostyczne, powstałe najwcześniej w I w n.e. Brown nie wziął pod uwagę Nowego Testamentu i z tego powodu nie można traktować poważnie jego teorii na temat początków chrześcijaństwa.

Podobnie jak w książce Olsona wzburzenie autorki wzbudziła historia o małżeństwie Jezusa z Marią Magdaleną oraz stwierdzenie, że Jezus został uznany za Syna Bożego dopiero w 325 roku. Uznała ona również za niepokojącą teorię, że Kościół ukrywa prawdę o życiu Chrystusa oraz demonizuje postać Marii Magdaleny. Nieścisłe okazują się też teorie na temat sztuki Leonarda da Vinci.

Autorka wskazuje przede wszystkim na niewłaściwe używanie da Vinci jako nazwiska artysty, podczas gdy jest to nazwa miasta, z którego pochodził.

"- Ktoś, kto uważa się za eksperta od sztuki i nazywa artystę da Vinci jest równie wiarygodny jak osoba uważająca się za historyka Kościoła i nazywająca Jezusa - z Nazaretu" - powiedziała Amy Welborn.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj