ycipk-2721f8

"Dama z gronostajem". Premiera polskiego reportażu o dziele Leonarda Da Vinci

28 sierpnia miała miejsce premiera książki "Najdroższa" Katarzyny Bik. Reportaż poświęcony jest "Damie z gronostajem", jednemu z największych dzieł Leonarda Da Vinci.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Dama z gronostajem". Premiera polskiego reportażu o dziele Leonarda Da Vinci
"Dama z gronostajem". Premiera polskiego reportażu o dziele Leonarda Da Vinci (PAP)
ycipk-2721f8

Portret damy z gronostajem to obraz olejny autorstwa Leonarda da Vinci, namalowany około 1489 r. Przedstawia Cecylię Gallerani, kochankę księcia Ludwika Sforzy.

Od 2016 r. znajduje się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Jest jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce. W 2011 r. podczas podróży po Europie został ubezpieczony na 300 mln euro.

"Najdroższa" Katarzyny Bik to nie tylko opowieść o niezwykłej kobiecie z obrazu, ale także historia jednego z najbardziej pożądanych dzieł sztuki na świecie. Jego dzieje są nierozerwalnie powiązane z Polską. Początkowo obraz był ukrywany przed zaborcami, a następnie wywieziony z kraju podczas powstania listopadowego. Po wybuchu II wojny światowej ukrywano go przed Niemcami, gdyż w swych kolekcjach chcieli go mieć Herman Goering i Adolf Hitler.

ycipk-2721f8

Katarzyna Bik w rozmowie z serwisem Interia.pl stwierdziła nawet, że obraz mógłby osiągnąć dowolną cenę.

- Skoro "Salvator Mundi" został w 2017 roku sprzedany za kosmiczną sumę 450 mln dolarów, choć od początku wątpiono, by był dziełem Leonarda da Vinci, to "Dama" mogłaby osiągnąć każdą cenę - powiedziała.

Polub WP Książki
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2721f8

ycipk-2721f8
ycipk-2721f8