Trwa ładowanie...
tybet
23-04-2010 13:48

Dalajlama w grudniu odwiedzi Gdańsk, Kraków, Warszawę i Wrocław

Dalajlama w grudniu odwiedzi Gdańsk, Kraków, Warszawę i WrocławŹródło: AFP
d1q5wb1
d1q5wb1

Gdańsk, Kraków, Warszawę i Wrocław odwiedzi w grudniu w czasie swojej wizyty w Polsce Dalajlama XIV . Duchowy przywódca Tybetańczyków będzie w naszym kraju przez tydzień - od 5 do 12 grudnia.

Dalajlama , laureat pokojowego Nobla, będzie jednym z uczestników grudniowych uroczystości w Gdańsku, organizowanych z okazji 25. rocznicy przyznania Lechowi Wałęsie pokojowej Nagrody Nobla. Na 6 grudnia zaplanowano konferencję „Solidarność dla przyszłości”, która odbędzie się na kilka dni przed rocznicą odebrania przez Danutę Wałęsę, w imieniu męża, wyróżnienia.

d1q5wb1

W Warszawie 11 grudnia odbędzie się spotkanie Dalajlamy z mieszkańcami. Do stolicy przywódca Tybetańczyków przyjeżdża na zaproszenie prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz.

- Głównym elementem wizyty Dalajlamy w Warszawie będzie wykład publiczny dla kilku tysięcy warszawiaków w hali Torwar - powiedział rzecznik warszawskiego ratusza Tomasz Andryszczyk.

Miasto będzie rozprowadzało bezpłatne zaproszenia na to spotkanie przez organizacje pozarządowe oraz stowarzyszenia protybetańskie. W przyszłym tygodniu Ratusz zdradzi więcej szczegółów pobytu Dalajlamy w stolicy i poinformuje jak będzie można uzyskać wejściówki na Torwar.

d1q5wb1

8 grudnia przywódca Tybetańczyków odbierze w Krakowie doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ceremonia odbędzie się podczas uroczystego posiedzenia Senatu uczelni, który zbierze się w średniowiecznych murach najstarszego budynku uniwersytetu - Collegium Maius UJ.

Senat UJ nadał Dalajlamie XIV godność doktora honoris causa tej uczelni w październiku 2007 r., m.in. za wyjątkowo wysokie standardy etyczne w życiu społecznym i publicznym, zasługi dla rozwoju dialogu międzykulturowego i religijnego oraz walkę o wolność i prawa Tybetańczyków pokojowymi metodami.

*We Wrocławiu przywódca Tybetańczyków odbierze przyznany mu w czerwcu tytuł honorowego obywatela Wrocławia Civitate Wratislaviensi Donatus 2008. Wyróżnienie wręczane jest co roku w dzień Święta Wrocławia. * Dalajlama odwiedzi stolicę Dolnego Śląska w dniach 9-10 grudnia.
- We Wrocławiu spotka się z młodzieżą, weźmie też udział w uroczystości, podczas której wręczymy mu tytuł honorowego obywatela - powiedział rzecznik prasowy prezydenta miasta Rafała Dutkiewicza Marcin Garcarz.

W czasie pobytu Dalajlamy w Polsce spotkanie z nim planuje prezydent Francji Nicolas Sarkozy. Sarkozy poinformował, że spotka się z duchowym przywódcą Tybetańczyków w czasie uroczystości z okazji 25. rocznicy przyznania Pokojowej Nagrody Nobla Lechowi Wałęsie.

d1q5wb1

- Dalajlama jest człowiekiem wielu zalet, człowiekiem godnym najwyższego szacunku, z którym będę miał okazję się spotkać w Polsce 6 grudnia - oświadczył Sarkozy.

Sarkozy nie przyjął przywódcy Tybetańczyków w czasie jego 12-dniowej wizyty we Francji w sierpniu. Wizyta ta zbiegła się z igrzyskami olimpijskimi w Pekinie. Sarkozy uczestniczył w ceremonii otwarcia igrzysk, choć wcześniej groził bojkotem, jeśli nie będzie postępu w negocjacjach chińsko-tybetańskich.

* Dalajlama XIV Tenzin Gjaco jest głową państwa i duchowym przywódcą Tybetańczyków.* Urodził się w 1935 r. w północno-wschodnim Tybecie. Dwa lata później, zgodnie z wielowiekową tradycją, rozpoznano w nim kolejne wcielenie Dalajlamy XIII. Został wyświęcony na mnicha, a w wieku pięciu lat intronizowany jako Dalajlama XIV . Od 1959 r. przebywa na emigracji w Indiach, gdzie kieruje emigracyjnym rządem swojego kraju, okupowanego przez Chińską Republikę Ludową. W 1989 r. Dalajlama XIV został laureatem pokojowej Nagrody Nobla.

Na początku miesiąca Dalajlama ogłosił, że chciałby móc wycofać się wkrótce z życia politycznego i pragnie, by zastąpiły go młode pokolenia Tybetańczyków.

Dalajlama XIV był w Polsce dwa razy w 1993 oraz 2000 roku.

d1q5wb1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q5wb1