Trwa ładowanie...
książka
23-04-2010 13:37

Czytelnictwo - tak źle jeszcze nie było

Czytelnictwo - tak źle jeszcze nie byłoŹródło: Inne
dz52mlo
dz52mlo

Tylko 50 proc. Polaków przeczytało w ostatnim roku książkę – wynika z badania przeprowadzonego przez Bibliotekę Narodową. Raport o czytelnictwie przedstawiono pierwszego dnia odbywających się w Warszawie targów książki Edukacja XXI.

Z badania wynika, że połowa Polaków w 2006 r. nie sięgnęła po żadną książkę. Jedna trzecia badanych (32 proc.) przeczytała od jednej do sześciu książek, a nieco ponad 17 proc. zadeklarowało, że przeczytało ponad siedem.

– Poziom czytelnictwa w Polsce jest dość stabilny, od lat oscyluje wokół 50 proc., czyli od lat co drugi Polak czyta przynajmniej jedną książkę rocznie. Podobnie jest w całej Europie. W tym roku wyniki są nieznacznie gorsze, niż w latach poprzednich. Można to tłumaczyć np. brakiem w 2006 roku czytelniczego hitu, jakim w poprzednich latach był m.in. Kod Leonarda da Vinci – powiedziała Katarzyna Wolff z Instytutu Książki i czytelnictwa BN.

Najbardziej lubimy kryminały i powieści sensacyjne – sięgnęło po nie 20 proc. czytających, tyle samo co po lektury szkolne i podręczniki. 15 proc. czytających wybierało powieści obyczajowe i romanse. Niewiele mniejsze zainteresowanie wzbudziły wydawnictwa encyklopedyczne i poradniki (14 proc.). Na podobnym poziomie utrzymywało się czytelnictwo fantastyki i książek religijnych (po 8 proc.).

Kontakt z książką zadeklarowało 50 proc. ankietowanych, ale tylko 33 proc. mieszkańców Polski wydało na nie pieniądze. Dwie trzecie Polaków nie przeznaczyło na książki ani złotówki. Z badania wynika, że korzystający z internetu są grupą, która częściej kupuje książki, niż reszta społeczeństwa.

dz52mlo

– Już podczas badań z 2002 roku okazało się, że internauci, wbrew utartym opiniom, stanowią zbiorowość ponadprzeciętnie zainteresowaną tradycyjną książką. Potwierdziły to zeszłoroczne badania – powiedziała Wolff.

BN badała także jak Polacy korzystają z internetu. Posiadanie dostępu do sieci zadeklarowało 41 proc. respondentów, z czego 5 proc. przyznało, że w ogóle nie wykorzystuje tej możliwości.

Badanie przeprowadzono pod koniec listopada ubiegłego roku na reprezentatywnej, ogólnopolskiej próbie mieszkańców kraju powyżej 15 lat.

dz52mlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz52mlo

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj