Zapomnij o sudoku i krzyżówkach: jeśli chcesz poprawić swoje zdolności umysłowe, zanurz się w opowieściach Franza Kafki .
Psychologowie z University of California w Santa Barbara oraz z University of British Columbia uważają, że czytanie surrealistycznych opowieści Kafki poprawia mechanizmy poznawcze, które są odpowiedzialne za uczenie się. Naukowy zaprezentowali jednej grupie opowiadanie Franza Kafki Lekarz wiejski, niepokojąca i surrealistyczną historię lekarza, który na odrealnionym koniu odwiedza swego pacjenta, aby znaleźć się w jego łóżku i nago uciec przez okno. Druga grupa dostała to samo opowiadanie, jednak przepisane tak, że fabuła pozbawiona została nierealnych elementów. Obie grupy zostały poproszone o wypełnienie testu, w którym musieli znaleźć ukryte wzory w ciągach liter. Następnie zostali poproszeni o skopiowanie tych ciągów i zaznaczenie tych, w których podobne wzory się powtarzają.
- Ludzie, którzy czytali fantastyczne opowiadanie zaznaczyli więcej ciągów, byli zmotywowani do szukania struktury. Ale co najważniejsze, byli oni bardziej precyzyjni niż ci, którzy czytali przepisaną historię – powiedział Travis Proulx, współautor badania.
Artykuł z wynikami badań został opublikowany we wrześniowym numerze “Psychological Science”.
Proulx powiedział, że celem badania było pokazanie, że gdy mamy kontakt z czymś, co nie ma sensu, nasz mózg będzie szukał innego rodzaju struktury.
- Ludzie czują się niekomfortowo, gdy ich oczekiwania są zawiedzione. To wywołuje podświadome pragnienie, by nadać sens temu, co nas otacza. Uczucie dyskomfortu może pochodzić z surrealistycznego opowiadania lub rozważania sprzecznych zachowań, jednak w obu przypadkach ludzie chcą się go pozbyć. Dlatego są zmotywowani do szukania nowych wzorów – tłumaczy Proulx.
Tego efektu zabraknie, gdy osoba oczekuje uczucia zaskoczenia.
- Nie ma jednak sensu czytanie Kafki tuż przed egzaminami, by lepiej na nich wypaść – dodaje Proulx.