Trwa ładowanie...
książki
23-04-2010 13:38

Czy zerowa stawka VAT na książki zostanie utrzymana?

Czy zerowa stawka VAT na książki zostanie utrzymana?Źródło: Inne
dhvr1cu
dhvr1cu

Minister kultury Kazimierz Ujazdowski zapowiedział, że będzie walczył o utrzymanie w Polsce zerowej stawki podatku VAT na książki.

– Procedury unijne są w tym przypadku dość skomplikowane, ale zrobimy, co w naszej mocy – powiedział minister podczas spotkania z wydawcami.

W trakcie procesu akcesyjnego do UE Polska uzyskała zgodę na stosowanie zerowej stawki podatku VAT na książki i czasopisma specjalistyczne. Czas obowiązywania tego udogodnienia upływa jednak w grudniu tego roku. Z analiz przeprowadzonych przez Instytut Książki wynika, że podniesienie podatku VAT nieuchronnie przełoży się na wyższe ceny książek, wpłynie na i tak dość już niski poziom czytelnictwa w Polsce.

Z badań w Szwecji wynika, że podwyższenie stawki VAT o określony procent powoduje spadek zakupu książek o ten sam procent.W Polsce nie możemy sobie ma to pozwolić. W UE nie ma jednolitego systemu opodatkowania książek – w Wielkiej Brytanii, Irlandii obowiązuje stawka zerowa, w kilku krajach VAT jest dla książek niższy niż proponowane 7 proc. Polska zdecydowanie powinna starać się o utrzymanie zerowej stawki – powiedziała na spotkaniu dyrektor Instytutu Książki, Magdalena Ślusarska.

dhvr1cu

Ustalenie takiej preferencyjnej stawki VAT jest możliwe, ale dość trudne, bo wymaga zgody przedstawicieli wszystkich państw członkowskich.
– Nie mogę zadeklarować, że uda się to przeprowadzić, ale zapewniam, że zrobimy wszystko, aby to osiągnąć – ministepowiedział minister Ujazdowski. Zdaniem przedstawicieli wydawców, Polska powinna już rok temu rozpocząć starania o utrzymanie preferencyjnego VAT-u na książki.

Chodzi o zagwarantowanie, że jeżeli zerowy VAT na książki zostanie zniesiony, wydawcy będą mogli rozliczać się z fiskusem po sprzedaży książek, a nie po skierowaniu ich do dystrybucji. Czyli że opodatkowana będzie liczba faktycznie sprzedanych egzemplarzy, a nie cały nakład.

Badania wykazały, że liczba osób czytających zmniejszyła się w Polsce z 58 proc. w roku 2005 do 50 proc. w roku ubiegłym. W przypadku prasy liczba rozpowszechnionych egzemplarzy gazet spadła o 15 proc.

dhvr1cu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhvr1cu