Ateistyczny rosyjski pisarz i dziennikarz Aleksandr Nikonow wniósł skargę do Sądu Konstytucyjnego Federacji Rosyjskiej, protestując przeciwko fragmentowi hymnu państwowego, w którym Rosja określana jest jako „ziemia chroniona przez Boga”.
Nikonow przewodniczy Moskiewskiemu Towarzystwu Ateistycznemu, ale swoją skargę wniósł, jako osoba prywatna. Jego zdaniem, ów fragment hymnu narusza dwa artykuły konstytucji: artykuł 14 mówiący, że Rosja jest krajem laickim i artykuł 13 popierający pluralizm ideologiczny i zakazujący jednej dominującej ideologii państwowej.
– Wniosek najprawdopodobniej zostanie odrzucony, lecz nie będzie to oznaczało końca, a początek – oznajmił Nikonow na konferencji prasowej.
Według Lwa Lewinsona, eksperta z moskiewskiego Instytutu Praw Człowieka, klerykalizacja stała się w Rosji problemem.
– Widać ją w wojsku, szkołach i instytucjach państwowych – powiedział. Lewinson dodał, że poparł inicjatywę Nikonowa, ponieważ ważne jest, żeby miała miejsce debata publiczna.
Prawosławie jest dominującym wyznaniem w Rosji. W czasach komunistycznych władze systematycznie zwalczały praktyki religijne obywateli, propagując ateizm. Obecnie wielu Rosjan powraca do religii, zapełniając nią powstałą pustkę ideologiczną.
W 1997 roku rosyjski parlament przyjął kontrowersyjną ustawę dającą pierwszeństwo prawosławiu i ograniczającą w prawach nietradycyjne wyznania. Za prezydentury Władimira Putina wzrosła rola rosyjskiej Cerkwi prawosławnej w życiu publicznym.