Radni sejmiku woj. małopolskiego przyjęli w poniedziałek rezolucję, w której apelują do Sejmu o ogłoszeniu roku 2007 Rokiem Krakowa.
W 2007 roku przypada 750. rocznica lokacji miasta na prawie magdeburskim przez księcia Bolesława Wstydliwego.
W rezolucji radni podkreślili, że to ważny jubileusz, podkreślający więź z Europą, choć dzieje miasta i jego fundamentalna rola, którą odgrywa w historii naszego narodu, sięgają czasów znacznie odleglejszych.
„Krakowska społeczność podejmuje dyskusję o sposobie uczczenia tej rocznicy. My, radni Sejmiku Województwa Małopolskiego, wnosimy, by jubileusz wykorzystać do ogłoszenia roku 2007 Rokiem Krakowa” – apelują do parlamentarzystów samorządowcy.
Propozycje uczczenia rocznicy zbierała Rada Programowa Obchodów. Rok 2006 ma być poświęcony promocji miasta, w 2007 roku odbywać się będą imprezy kulminacyjne, a w roku 2008 - imprezy zamykające obchody.
W programie obchodów znajdują się przedsięwzięcia, które pozostawią trwały ślad w mieście, takie jak przebudowa Małego Rynku, uporządkowanie otoczenia Wawelu, rewaloryzacja i adaptacja hali zabytkowej zajezdni tramwajowej.
Przewidziano wydanie okolicznościowego znaczka i kartki pocztowej oraz zbioru wszystkich map i widoków Krakowa. Podczas kulminacji obchodów od 1 do 10 czerwca 2007 roku zaplanowano uroczystą sesję Rady Miasta Krakowa, koncert jubileuszowy, zjazd europejskich bractw kurkowych i bal krakowsko-wiedeński.
Pierwsza znana, pisemna, wzmianka o Krakowie (jako ważnym grodzie handlowym) pochodzi z relacji Ibrahima ibn Jakuba z ok. 966 roku. W 1241 r. miasto zostało zniszczone podczas najazdu tatarskiego. Rozpoczęto odbudowę Krakowa, a książę Bolesław Wstydliwy 5 czerwca 1257 roku na wiecu koło wsi Kopernia ogłosił lokację miasta na prawie magdeburskim i związane z tym przywileje.