Trwa ładowanie...

Czy dzięki Murakamiemu czytelnicy wrócą do klasyki?

Share
Czy dzięki Murakamiemu czytelnicy wrócą do klasyki?Źródło: AFP/Michal Cizek
drg6ap0

Japoński pisarz Haruki Murakami cieszy się w Rosji dużą popularnością.

Kilku rosyjskich wydawców publikuje książki Harukiego Murakamiego w dużych nakładach - np. wydawca Eksmo w ciągu sześciu lat wydał ponad trzy miliony egzemplarzy powieści Murakamiego ; w tym czasie inny wydawca wydał ponad milion egzemplarzy utworów Murakamiego .

* Haruki Murakami przyznaje, że jego pisarstwo znajduje się pod silnym wpływem rosyjskich klasyków*, m.in. Fiodora Dostojewskiego . Czy to z tego powodu rosyjscy czytelnicy darzą sympatią Murakamiego ?

drg6ap0

Serguei Logatchev, tłumacz Murakamiego , uważa, że nie. Młodzi Rosjanie nie sięgają dziś do klasyki. Czytają Murakamiego , ponieważ to świetny pisarz, a jego książki są po prostu interesujące.

Rosjanie zawsze byli molami książkowymi. Po upadki Związku Radzieckiego i pod wpływem kultury popularnej, odwrócili się do literackiej tradycji swojego kraju. Jednak daje się zauważyć nowy trend: po przeczytaniu powieści Murakamiego rosyjscy czytelnicy sięgają do literackich inspiracji swego ulubionego autora. W ten sposób odkrywają literackiego bogactwo swego kraju.

drg6ap0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drg6ap0
drg6ap0