Trwa ładowanie...

Czy archiwum Bölla zostało bezpowrotnie stracone?

Czy archiwum Bölla zostało bezpowrotnie stracone?Źródło: AFP
d18t0k3

Od wielu lat spadkobiercy Heinricha Bölla , laureata Literackiej Nagrody Nobla, starali się wypracować porozumienie z władzami Kolonii w sprawie przeniesienia prywatnego archiwum pisarza do archiwum miejskiego.

Trzy tygodnie temu osiągnięto porozumienie: władze miasta za kwotę 800 tysięcy euro przejęły setki skrzyń z dokumentami należącymi do pisarza (świadectwa szkolne, scenariusze audycji radiowych, powieści, eseje, listy – około 80 tysięcy, w tym ponad 2 tysiące listów pisanych do żony Annemarie, fotografie).

Wszystkie te dokumenty i niepublikowane utwory mogły zostać całkowicie zniszczone po tym, jak archiwa uległy pogrzebaniu po zawaleniu się budynku Historycznego Archiwum Miejskiego oraz dwu sąsiednich kamienic.

d18t0k3

Eksperci obawiają się, że nawet jeśli dokumenty nie zostały zupełnie zniszczone, wody podziemne i ziemia przyczynią się do ich ostatecznego zrujnowania. Konserwatorzy zaznaczają, że im dłużej ratownicy będą wydobywać dokumenty z ruin, tym trudniejsze będzie ich odratowanie.

Helge Malchow z wydawnictwa Kiepenheuer und Witsch, wydawcy dzieł Bölla potwierdziła, że niepublikowane teksty pisarza znajdowały się w Historycznym Archiwum Miejskim.

d18t0k3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18t0k3