Trwa ładowanie...
biuro
14 grudnia 2011, 15:04

"Cztery poematy" Johna Ashbery'ego w Biurze Literackim

W drugiej połowie stycznia nakładem Biura Literackiego ukaże się tom "Cztery poematy" Johna Ashbery'ego w przekładzie Andrzeja Sosnowskiego, tegorocznego laureata Nagrody Literackiej Gdynia

"Cztery poematy" Johna Ashbery'ego w Biurze LiterackimŹródło: "__wlasne
dgu08q9
dgu08q9

Na początku nowego roku Biuro Literackie wyda "Cztery poematy" Johna Ashbery'ego. Książka zawiera przekład całego tomu "Three Poems" ("Trzy poematy") z roku 1972 oraz poemat czwarty, "Fala", pochodzący ze zbioru pod tym samym tytułem ("A Wave", 1984). "Cztery poematy" w tłumaczeniu Andrzeja Sosnowskiego znajdą się w księgarniach już 19 stycznia. Okładkę ozdobi praca Johna Cage'a.

John Ashbery (ur. 1927) to jeden z najlepszych amerykańskich poetów drugiej połowy dwudziestego stulecia i przełomu wieków. Współbohater słynnego "niebieskiego" numeru "Literatury na Świecie" (nr 7/1986) i samodzielny bohater numeru monograficznego tegoż czasopisma (7-8/2006), miał w Polsce też wybór wierszy "No i wiesz" (1993) w tłumaczeniach Piotra Sommera, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury.

"Ta książka Ashbery'ego z trzema poematami, 'Three Poems', z roku 1972, od tak dawna wydaje mi się naprawdę zadziwiającym, może najciekawszym, wariantem poezji napisanej prozą w minionym stuleciu, nawet jeśli podobnym uczuciem darzy człowiek niekiedy różne utwory, bo ja wiem? - na przykład Maxa Jacoba, Leopolda Buczkowskiego, Samuela Becketta?" - mówi Andrzej Sosnowski.

"Może to w ogóle jest najlepsza 'proza poetycka' od czasów jej francuskich, dziewiętnastowiecznych, arcydzielnych początków. Tyle że o sto lat bardziej zagmatwana i skomplikowana za sprawą 'rozwoju' językowego instrumentarium w rzeczywistości dzisiejszego pisarskiego studio".

dgu08q9

"Czwarty poemat, 'Fala', z impetem wraca do Ashberowskiej 'innej' tradycji bardzo trudnego zdania i zadania, po okresie jego pisarstwa odrobinę bardziej pobłażliwego dla tak zwanej sceny literackiej, dziennikarskiej krytyki i rynku – mam na myśli wielokrotnie nagradzany tom 'Self-Portrait in a Convex Mirror' (1975), także książkę 'Houseboat Days' (1977), jednak już na pewno nie 'As We Know' (1979), z jeszcze innym bardzo frapującym poematem 'Litany'" – dodaje Sosnowski.

"Cztery poematy" Johna Ashbery'ego to kolejny Biurowy tom, w którym wyjątkowej zawartości towarzyszy równie wyjątkowe "opakowanie". Pierwszą stronę książki ozdobi praca Johna Cage'a, wybitnego amerykańskiego kompozytora, malarza i poety, River Rocks and Smoke, 4/11/90, #1, pochodząca z kolekcji John Cage Trust.

Premiera "Czterech poematów" Johna Ashbery'ego jest częścią projektu "Głos Ameryki w Porcie". W ciągu kilku pierwszych miesięcy przyszłego roku ukaże się szereg "amerykańskich" książek w tłumaczeniach Jacka Dehnela, Leszka Engelkinga, Julii Fiedorczuk, Jerzego Jarniewicza, Marcina Sendeckiego, Andrzeja Sosnowskiego i Bohdana Zadury. Amerykanie będą bohaterami siedemnastej edycji festiwalu Port Literacki (20-22.04.2012).

dgu08q9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dgu08q9

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj