Trwa ładowanie...
d2170ym
historia
23-04-2010 13:42

Czescy historycy laureatami Nagrody im. Felczaka i Wereszyckiego

d2170ym
d2170ym

Czeski historyk prof. Jan Kren został w czwartek uhonorowany tegoroczną Nagrodą im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego. Również Nagrodę Honorową zdobyli w tym roku czescy historycy.

Uznanie jury Nagrody zdobyła praca prof. Jana Krena Dwa stulecia Europy Środkowej.

Jak podkreślił przewodniczący kapituły nagrody prof. Michał Pułaski, pracę prof. Krena z Uniwersytetu Karola w Pradze cechuje szerokie spojrzenie na dzieje Europy Środkowej, co pozwala zobaczyć naszą przeszłość z należytej perspektywy.

Sam prof. Kren przyznał, że dzieła polskich historiografów były dla niego źródłem wiedzy i inspiracji - także wtedy, gdy z przyczyn politycznych pracował jako robotnik.
– Jestem przekonany, że współczesny badacz historii musi przekraczać granice i poznać historię sąsiadów – powiedział, dziękując za wyróżnienie.

d2170ym

Również czescy uczeni uhonorowani zostali tegoroczną Nagrodą Honorową. Prof. Eva Semotanova i prof. Ondrej Feldman otrzymali ją za pracę Kladsko. Przemiany środkowoeuropejskiego regionu. Atlas historyczny.

Nagroda im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego przyznawana jest od 2001 roku. Jej pomysłodawcami są Wydział Historyczny UJ i krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Historycznego, zaś jej fundatorem minister kultury.

Siedmioosobowe jury złożone z historyków pod przewodnictwem prof. Michała Pułaskiego ocenia publikacje poświęcone Europie Środkowo-Wschodniej. Nagroda jest przyznawana co roku na przemian autorom zagranicznym i historykom polskim.

W tym roku, spośród kilkudziesięciu prac zgłoszonych przez wydawnictwa i ośrodki akademickie, jury nominowało do nagrody osiem zgłoszonych publikacji.

d2170ym

Patronami ustanowionej w 2001 roku nagrody dla historyków zajmujących się problematyką Europy Środkowo-Wschodniej są Wacław Felczak i Henryk Wereszycki.

Prof. Wacław Felczak był historykiem, cenionym badaczem historii Węgier, Europy Środkowej i Słowiańszczyzny południowej w XIX i XX wieku; autorem m.in. Historii Węgier i 1000 lat związków polsko-węgierskich. Podczas II wojny światowej w Budapeszcie był łącznikiem krajowych organizacji niepodległościowych z rządem londyńskim oraz szefem tajnych polskich kurierów na trasie przez Karpaty.

Prof. Henryk Wereszycki był historykiem - specjalistą w zakresie dziejów Polski porozbiorowej, historii dyplomacji europejskiej XIX wieku i monarchii habsburskiej. Był legionistą Piłsudskiego, uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej. Napisał m.in. Historię Austrii oraz wiele prac o dziejach Habsburgów.

d2170ym
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2170ym

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj