Stracone ideały
Wiktor Pielewin jest*obecnie*najpopularniejszym pisarzem w Rosji. Przez "New Yorker" został uzany za jednego z sześciu najzdolniejszych pisarzy europejskich.
Wiktor Pielewin w swojej najsłynniejszej powieści, Generation P ukazuje satyryczny obraz Rosji. Nowe pokolenie obywateli pogrąża się w apatii, umierają ideały. Okazuje się, że światem rządzi reklama, a wielka polityka i biznes są w rzeczywistości mistyfikacją.
W ten oto sposób autor opisuje postsowiecką Rosję rządzoną przez oligarchów, narkotyki i nieograniczoną konsumpcję. Również Święta księga wilkołaka okazuje się powieścią prześmiewczą. Główny wątek opiera się na romansie lisicy, luksusowej prostytutki (która hipnotyzuje swoich parterów przy pomocy gęstego ogona) oraz tytułowego wilkołaka, wysokopostawionego oficera FSB. W pewnym momencie okazuje się, że być może wilkołak jest Mesjaszem, na którego przyjście czekają wszystkie lisice. Tym samym Pielewin miesza tu wątki fantastyczne z religijnymi, skupiając się na prawosławiu i od wiekow popularnym w Rosji buddyźmie, nie zapominając przy tym o elementach współczesnej popkultury.