Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:38

Czechow współczesny

Czechow współczesnyŹródło: Inne
d1s6669
d1s6669

„Mewę” Antoniego Czechowa uwspółcześnioną przez brytyjskiego dramaturga Martina Crimpa przygotował Teatr Polski w Poznaniu. Przedstawienie zostanie zaprezentowane w ramach cyklu „Nowe oblicze klasyki”.

– Jest to najlepsza, najbardziej osobista sztuka Czechowa , ale w swojej klasycznej wersji nie przystaje do współczesnego odbiorcy. Dlatego postanowiłem sięgnąć do tekstu brytyjskiego dramaturga, który sztukę unowocześnił – powiedział podczas konferencji prasowej Dyrektor Teatru Polskiego w Poznaniu i reżyser przestawienia Paweł Szkotak.

Sztuka zachowuje wszystkie sceny i wątki dramatu Czechowa , jednak napisana jest współczesnym językiem i jest mniej metaforyczna.

– Dramat rozgrywa się we współczesnej Rosji, ale równie dobrze może być opowieścią o życiu na prowincji polskiej czy angielskiej – powiedział Szkotak.

d1s6669

Przekładu angielskiej wersji na zlecenie Teatru Polskiego dokonała Marta Strzałko, scenografię zaprojektował Jan Polivka, a wszystkie role odgrywają aktorzy poznańskiego teatru.

Martin Crimp jest dramatopisarzem brytyjskim; autor słuchowisk radiowych, reżyser przedstawień teatralnych. Absolwent Kolegium Św. Katarzyny w Cambridge. Debiutował w 1985 r. sztuką radiową „Three Attempted Acts”, za którą otrzymał nagrodę im. Gilesa Coopera. Na stałe związany jest z Royal Court Theatre. Wyreżyserował m. in. „Mizantropa” Moliera oraz „Roberta Zucco” Bernarda-Marie Koltesa.

Paweł Szkotak jest z wykształcenia reżyserem i psychologiem klinicznym; założyciel Teatru Biuro Podróży (1988) oraz jego dyrektor do 2003 roku. Od 2003 r. Dyrektor Naczelny i Artystyczny Teatru Polskiego w Poznaniu.

d1s6669
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1s6669

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj