Trwa ładowanie...

Czechow – Saga. Maraton

Czechow – Saga. MaratonŹródło: Inne
d7l6avc
d7l6avc

Maraton teatralny złożony ze sztuk Antoniego Czechowa przygotowuje Teatr Polski w Bydgoszczy. Początkiem przedsięwzięcia będzie sobotnia premiera „Trzech sióstr” w reżyserii Pawła Łysaka.

Celem projektu jest przygotowanie premier trzech dramatów Czechowa : Trzech sióstr , Czajki i Płatonowa przez trzech reżyserów z jednym zespołem aktorskim. Wszystkie spektakle na początku lipca pokazywane będą publiczności w formie maratonu - jednego dnia, jedna po drugiej.

- To trzy różne spojrzenia na Czechowa i próba dotarcia do sedna jego twórczości za pomocą różnych narzędzi i różnych interpretacji teatralnych - powiedział Paweł Łysak, dyrektor Teatru Polskiego w Bydgoszczy, organizującego przedsięwzięcie.

Oprócz szefa bydgoskiej sceny, spektakle reżyserować będą jeszcze Wiktor Rubin („Czajka”) i Maja Kleczewska („Płatonow”). Celem przedsięwzięcia jest próba odpowiedzi na pytania o aktualność dramaturgii Czechowa .

d7l6avc

- Czy Czechow jest jak gąbka i nasiąka dniem dzisiejszym? Czy jest poetą kryzysu, czy raczej poetą stabilizacji? Należy go traktować jako mistrza beznadziei czy raczej jako piewcę wszelkich przejawów życia? „Czechow – Saga” to próba znalezienia Czechowa współczesnego - podkreślił Łysak.

Reżyser zapewnił, że podszedł do pierwszego spektaklu z pietyzmem, ale nie trzymał się ściśle tradycji wystawiania „Trzech sióstr” w scenograficznych realiach mieszczańskiego salonu.

- Nie będzie firanek, falbanek, wstążeczek. U Czechowa najważniejsza jest metafizyka- dodał Łysak.
Scenografia, przygotowywana przez Pawła Wodzińskiego, będzie wspólna dla wszystkich trzech spektakli.

Premiera „Trzech sióstr” odbędzie się w sobotę, a kolejnych spektakli maratonu 13 czerwca i 3 lipca. Całość, w formie trwającego prawie siedem godzin maratonu, zobaczyć można będzie 4 i 5 lipca.

Dyrektor Teatru Polskiego zapewnia, że widzowie nie tylko będą mogli skorzystać z przerw między spektaklami, ale także zostaną zaproszeni na poczęstunek.

W ramach projektu „Czechow – Saga”, Teatr Polski wraz z Uniwersytetem Kazimierza Wielkiego przygotowuje również międzynarodową sesję naukową poświęconą Antoniemu Czechowowi .

d7l6avc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d7l6avc