Baśnie Cygańskie, czyli zbiór najpopularniejszych romskich bajek zaprezentowano w Krakowie. Jak podkreśliła Małgorzata Olasińska-Chart z biura regionalnego Polskiej Akcji Humanitarnej, to pierwsza książka dla dzieci wydana w Polsce w języku romskim.
Baśnie napisał i opracował Jan Mirga, emerytowany nauczyciel, pisarz, wywodzący się ze starego romskiego rodu mieszkającego w Czarnej Górze na Spiszu. Zbiór zawiera 10 opowieści opublikowanych w języku polskim i w języku Romów z Karpat - Bergitka Roma.
Jan Mirga zapisał bajki, które pamiętał jeszcze z opowieści własnej mamy i napisał kilka innych. Opowieści te podobnie jak tradycyjne baśnie oparte są na walce dobra ze złem, występują w nich tajemne moce, duchy, czarnoksiężnicy, a głównym bohaterem jest Rom przeżywający różne perypetie.
Najbardziej znaną wśród Romów jest zawarta w książce opowieść Gusti i diabeł - o sprytnym Kubie, który przechytrzył diabła.
– Te bajki są trochę inne od bajek polskich, są może bardziej poetyckie. Świat w nich pokazany, to świat, w którym dąży się do piękna, gdzie jest marzenie człowieka, pragnienie dobra – mówił Jan Mirga.
Ilustracje narysowały po wysłuchaniu cygańskich baśni dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 61 oraz z Klubu Kultury „Paleta” w Krakowie.
Książkę wydała Polska Akcja Humanitarna przy wsparciu finansowym sponsorów. Wydrukowano 1,2 tys. egzemplarzy, które zostaną rozdane asystentom romskim w szkołach podstawowych, trafią do świetlic i stowarzyszeń romskich działających na rzecz edukacji i integracji Romów z Polakami.
– Marzy nam się znalezienie wydawnictwa i pieniędzy na kolejny nakład, by bajki te - niezwykle poetyckie i magiczne - trafiły także do księgarń – mówiła Małgorzata Olasińska - Chart, pomysłodawczyni wydania Baśni cygańskich.