Trwa ładowanie...
nigeria
23 kwietnia 2010, 13:49

Czarny Kontynent od środka

Czarny Kontynent od środkaŹródło: AFP
d4gyxfy
d4gyxfy

Młoda nigeryjska pisarka Chimamanda Ngozi Adichie walczy ze stereotypową wizją swego kontynentu.

Literatura afrykańska wychodzi z getta, w którym tkwiła przez długi czas. W Anglii, Ameryce, we Francji, a ostatnio i we Włoszech autorzy nigeryjscy, somalijscy, kongijscy – trafiają do katalogów największych wydawnictw. Porzucają zacisze niezależnych oficyn, które na nich stawiały, czy to dlatego, że byli tańsi, czy po prostu dlatego, że drobni wydawcy mają wyczulony słuch.

W ciągu półwiecza – jeśli przyjmiemy za punkt wyjścia datę wydania powieści Świat się rozpada nigeryjskiego pisarza Chinuy Achebego – półka z literaturą afrykańską ogromnie się wzbogaciła. Nowe pokolenie bystrych i dobrze przygotowanych autorów szykuje się do obalenia stereotypów związanych ze zmanierowaną „afrykańskością”.

Pisarz Chinua Achebe mówi, że ma pani dar dawnych bajarzy. Czy tradycje ustne istotnie uwarunkowały pani pisarstwo?

* Chimamanda Ngozi Adichie*: Dorastałam w mieście uniwersyteckim i bardzo szybko zaczęłam czytać. Oczywiście moja babcia i ojciec lubili mi opowiadać, może więc i znalazłam się pod wpływem ich historii. Drażnią mnie jednak ciągłe odniesienia do tradycji ustnej, kiedy jest mowa o autorach afrykańskich. To wynik zbyt romantycznej wizji naszej literatury. Wszyscy, nie tylko Afrykańczycy, snują opowieści, słuchają ich i są przez nie kształtowani. Jestem ciekawa świata, lubię poznawać szczegóły życia ludzi, z którymi się stykam. W trakcie zbierania dokumentacji do powieści „Połówka żółtego słońca” przeczytałam wiele książek o wojnie w Biafrze, ale to nie wystarczało, chciałam wiedzieć więcej, zwłaszcza o życiu codziennym w tamtym okresie. Szukałam więc ludzi, którzy to przeżyli, by z nimi porozmawiać. W pracy nad powieścią liczyło się to o wiele bardziej niż jakaś abstrakcyjna „tradycja ustna”.

Rozm. Maria Teresa Carbone

Pełna wersja artykułu dostępna w aktualnym wydaniu „Forum”.

d4gyxfy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4gyxfy

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj