Trwa ładowanie...
d3bj507
cyfra
28 kwietnia 2010, 14:57

Cyfrowe starodruki

d3bj507
d3bj507

Uniwersytet Jagielloński poważnie rozpatruje propozycje zmierzające do utworzenia cyfrowej biblioteki prezentującej oryginały najstarszych dzieł rękopiśmiennych i starodrucznych. 26 czerwca 2001 r. w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie odbyło się seminarium na temat zwiększenia dostępności bezcennych starodruków przechowywanych w polskich archiwach. Motorem rozmów była prezentacja zastosowania technologii cyfrowej w celu przetwarzania unikalnych dokumentów przy użyciu skanera DigiBook. Ten bezdotykowy skaner został skonstruowany w sposób minimalizujący ekspozycję dzieła na światło. Podczas skanowania egzemplarz pozostaje ułożony w najbardziej dogodnej pozycji otwarcia. Widoczne na zeskanowanym obrazie nierówności są korygowane przy pomocy oprogramowania BookRestorer, pozwalającego odtworzyć pierwotną strukturę dzieła w postaci elektronicznej.
Technologia ta wykorzystywana jest już w kilku bibliotekach i archiwach na świecie, m.in. w Bibliotece Narodowej w Bernie, Bibliotece Narodowej w Wiedniu, Archiwum Gazet i Czasopism w Neapolu, Rejestrze Ziemskim w Stanie Quebec w Kanadzie. Mamy nadzieję, że w niedalekiej przyszłości urządzenie to przyczyni się do powstania wirtualnych bibliotek cennych starodruków znajdujących się w zasobach polskich archiwów. - powiedział Swapan Chaudhuri, Dyrektor Generalny Xerox Polska Sp. z o.o.

d3bj507
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bj507

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj