Trwa ładowanie...
biblioteka
23-04-2010 13:29

Cyfrowa biblioteka

Cyfrowa bibliotekaŹródło: Inne
dh5hepx
dh5hepx

Biblioteka Uniwersytecka w Toruniu, Biblioteka Główna Akademii Bydgoskiej im. Kazimierza Wielkiego oraz Biblioteka Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy łączą się w powstającej w Internecie kujawsko-pomorskiej bibliotece cyfrowej.

Program częściowo finansowany jest przez Unię Europejską. Już we wrześniu do darmowych książek i pism będzie miał dostęp każdy.

Już rozpoczęło się skanowanie dokumentów do powstającej w Internecie kujawsko-pomorskiej biblioteki cyfrowej. Opracowane cyfrowo zostaną przede wszystkim regionalia - publikacje z regionu, ulotki, plakaty, katalogi.

Zeskanowane będą wybrane zasoby bibliotek z Torunia i Bydgoszczy - w pierwszej kolejności najstarsze, średniowieczne rękopisy. Zasoby niedostępne dla czytelnika ze względów bezpieczeństwa będzie mógł obejrzeć każdy. Treść niszczejących pism zostanie zachowana.

Pomysł na bibliotekę był od dawna, ale brakowało funduszy. Proces tworzenia jest nie tylko długi, ale także bardzo kosztowny. Pierwsze pisma pojawią się na stronie biblioteki we wrześniu. Za parę lat liczba zeskanowanych czasopism i książek ma wynieść 20 tysięcy.

dh5hepx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh5hepx

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj