Wczoraj minęła 25. rocznica śmierci Włodzimierza Wysockiego , rosyjskiego poety, barda i aktora. Z tej okazji w Rosji odbywają się wydarzenia kulturalne, poświęcone pamięci poety.
W moskiewskim Teatrze na Tagance wystawiany jest, jak co roku, spektakl „Włodzimierz Wysocki”. W muzeum Dom Wysockiego na Tagance odbędzie się premiera sztuki „Rajskie jabłka”, w której wykorzystano wiersze i pieśni poety.
W Sankt-Petersburgu zaczyna się festiwal „Ćwierć wieku bez Wysockiego”. W Wołgogradzie i Krasnojarsku odbywają się festiwale piosenki poświęcone pamięci Wysockiego. W Nowosybirsku wystawiony zostanie pomnik poety.
* Włodzimierz Wysocki to jedna z największych postaci rosyjskiego życia kulturalnego lat 60. i 70.* Na jego utworach wychowywały się dwa rosyjskie pokolenia. Znaczna część pieśni Wysockiego - w tłumaczeniach i w oryginale - jest znana również w Polsce.
Nazywany ‘głosem milczącej generacji Rosjan w czasach sowieckich’, * Wysocki zmarł na atak serca w wieku 42 lat.* Jego pogrzeb na cmentarzu Wagońkowskim w Moskwie stał się wielką demonstracją, w której wzięło udział kilkadziesiąt tysięcy osób.
O Wysockim mówiono, że „był wcieleniem wszystkiego, co rosyjskie”, że „był Rosją”. Uznany za burzyciela, nie mógł publikować swoich tekstów ani występować w radiu i telewizji. Jego twórczość docierała jednak do odbiorców poprzez amatorskie zapisy magnetofonowe i książki drukowane domowymi sposobami.
Twórczość Wysockiego stała się fenomenem kulturowym, społecznym i politycznym jako głos ludzi upodlonych przez komunizm. Wysocki budził podziw, wypowiadając to, czego nie można było wówczas mówić otwarcie.
Urodzony 25 stycznia 1938 roku Władimir Siemionowicz spędził dzieciństwo i młodość w oficerskiej kwaterze ojca przy Zaułku Wielkim Karetnym i komunałce matki, w której - jak mówi jedna z jego pieśni - na trzydzieści osiem klatek przypadała jedna toaleta.
Kształcił się początkowo w Instytucie Budowlanym, ale naukę tę porzucił. Zdecydował się na teatr. W 1960 roku ukończył Wydział Aktorski przy Moskiewskim Akademickim Teatrze Artystycznym (MChAT). Po studiach związał się z Moskiewskim Teatrem Dramatycznym im. Puszkina. Mniej więcej rok po ukończeniu studiów teatralnych zaczął też pisać piosenki.
W latach 1964-1968 był członkiem zespołu słynnego Teatru Dramatu i Komedii na Tagance. W czasach świetności teatru - założonego przez Jurija Lubimowa i grupę absolwentów szkoły teatralnej imienia Szczukina, aby dostać bilet na spektakl, trzeba było spędzić w kolejce całą noc.
Wysocki-aktor stworzył wiele głośnych kreacji teatralnych, występował też w filmach. Zapamiętano go jednak przede wszystkim z kreacji szekspirowskiego Hamleta w Teatrze na Tagance.
Pisał popularne wiersze, poematy i opowiadania. Masową popularność przyniosły mu pieśni, których prawdopodobnie napisał ponad tysiąc. Od 1966 roku występował z recitalami, śpiewając charakterystycznym ochrypłym głosem. Ze względu na wymowę pieśni, nazywano go „ochrypłym sumieniem Rosji”.
Wysockiego słuchano, oglądano go, mówiono o nim. Zwracano uwagę także na jego żonę - Marinę Vlady, aktorkę francuską, która - po Izoldzie Żukowej (ślub w 1957 roku) i Ludmile Abramowej (ślub w 1965 roku) - była trzecią żoną poety. Mówiono o jego ekscesach towarzyskich.
Szczyt popularności Wysockiego przypadł na lata 80. Jego piosenki śpiewano wówczas również w Polsce, m.in. w tłumaczeniach Wojciecha Młynarskiego. Wykonywał je np. Jacek Kaczmarski.
Poeta został rehabilitowany w czasach pierestrojki, po dojściu do władzy Michaiła Gorbaczowa w 1985 roku. Otwarto również muzeum Wysockiego , którego dyrektorem został syn poety, Nikita, mieszkańcy Moskwy wystawili Wysockiemu pomnik.
Wysockiego łączyły liczne więzy z Polską. Wymienił ją w jednym z wywiadów - obok Rosji i Francji - wśród trzech krajów, gdzie czuje się najlepiej.