Powstał polski oddział Creative Commons. Creative Commons jest pozarządową organizacją, której celem jest stworzenie alternatywnej formy korzystania z dóbr kultury i własności intelektualnej.
Zasada działalności Creative Commons sprowadza się do oferowania twórcom licencji praw autorskich. Skutkiem tego, każdy artysta zachowuje prawa do swojego dzieła, a jednocześnie może się dzielić nim z innymi. Licencja ta działa na zasadzie „część praw zastrzeżona”, nie zaś „wszystkie prawa zastrzeżone”. Czyli istnieją tu wyraźnie wyznaczone granice, w jakich można korzystać z cudzego dorobku.
Jak mówi Jarosław Lipszyc z Creative Commons Polska, zadaniem CC jest edukacja prawna w środowiskach twórczych, zwrócenie uwagi na ograniczenia, jakie narzuca istniejący system prawny. Licencje Creative Commons mogą być użyteczne na wielu obszarach: muzycy mają szansę wymieniać się w Internecie plikami zawierającymi ich utwory całkowicie legalnie, dzięki czemu dotrą do szerszej publiczności; wydawcy zaś dzięki licencjom CC mogą redukować koszty obsługi prawnej z zachowaniem pełni praw do książki. Grupy, którym CC może przynieść korzyść są: czytelnicy, zwłaszcza ci, który dostęp do książki jest utrudniony – książki objęte licencjami Creative Commons są bez problemu dostępne w sieci, oraz twórcy kultury sięgający nierzadko po dorobek innych artystów (np. reżyserzy filmowi i teatralni).