Trwa ładowanie...
sejny
23 kwietnia 2010, 13:52

„Corriere della Sera” o pograniczu polsko-litewskim, gdzie rodzi się poezja

„Corriere della Sera” o pograniczu polsko-litewskim, gdzie rodzi się poezjaŹródło: Ośrodek Pogranicze
d2bl827
d2bl827

„Granica, gdzie rodzi się poezja” - tak o granicy polsko-litewskiej pisze znany włoski pisarz Claudio Magris w swym dzienniku podróży do Sejn, opublikowanym w niedzielę na łamach dziennika „Corriere della Sera”.

W obszernym tekście szczególny podziw autor wyraża dla pracy Fundacji Pogranicze nazywając ją nadzwyczajną inicjatywą intensywnego dialogu.

Pogranicze polsko-litewskie Magris przedstawia jako laboratorium konserwacji języków, a Sejny, gdzie ożywa i rozkwita kultura żydowska, porównuje do nowojorskiej dzielnicy East Village.

Pisarz podkreśla, że słowa Litwo, ojczyzno moja z Pana Tadeusza Adama Mickiewicz charakteryzują twórczość wielkich polskich pisarzy, wśród nich Czesława Miłosza i Tadeusza Konwickiego .

d2bl827

Magris przedstawia także dzieje trudnych stosunków polsko-litewskich, które - jak dodaje – stały się jeszcze trudniejsze w czasie drugiej wojny światowej.
„Podczas gdy Polacy zostali zmiażdżeni przez nazistów i sowietów, przez wielu Litwinów, okupowanych od 1940 roku przez Stalina, który natychmiast rozpoczął deportacje, przybycie nazistów zostało powitane jako wyzwolenie” – stwierdza Magris .

Zauważa następnie, że w przeciwieństwie do Łotwy i Estonii, nie powstały tam litewskie dywizje SS, ale była obok antynazistowskiego oporu także znacząca kolaboracja z towarzyszącym jej powszechnym antysemityzmem.

Magris , przypominając o tym, że żydowską obecność w Sejnach tragicznie zakończył Holokaust, odnotowuje z naciskiem, iż miejsce to słynie obecnie z krzewienia najwspanialszej kultury żydowskiej, właśnie dzięki fundacji Krzysztofa i Małgorzaty Czyżewskich.

„Małe i nieznane Sejny stanowią parę z Nowym Jorkiem, zgodnie z wielką tradycją jidysz, która potrafiła uczynić z każdego sztetla, każdej osady żydowsko-wschodniej centrum świata” – zauważa Claudio Magris .

d2bl827
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bl827

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj