Trwa ładowanie...
włochy
23 kwietnia 2010, 13:43

„Corriere della Sera” entuzjastycznie o poezji Różewicza

„Corriere della Sera” entuzjastycznie o poezji RóżewiczaŹródło: Inne
d11puq7
d11puq7

„Corriere della Sera” publikuje we wtorek entuzjastyczną recenzją pierwszego wydanego we Włoszech obszernego wyboru poezji Tadeusza Różewicza . Tom zatytułowany Słowa przerażone zawiera wiersze poety z lat 1947-2004.

W artykule podkreśla się, że nazwisko niemal nieznanego we Włoszech Różewicza należy dodać do listy reprezentantów cudownego rozkwitu polskiej poezji XX wieku, takich jak Zbigniew Herbert , Czesław Miłosz , Wisława Szymborska , Adam Zagajewski .

Ponadto największa włoska gazeta zauważa, że publikacja tomu niemal zbiega się w czasie z zapowiedzianą na 1 marca uroczystością wręczenia Różewiczowi europejskiej nagrody poetyckiej w Strasburgu.

Dziennik przypomina, że urodzony w 1921 roku wybitny polski poeta był świadkiem potworności historycznych minionego wieku"- wojny i zagłady Żydów. W jego poezji recenzent gazety odnajduje wizję świata przypominającą tę przedstawioną przez Samuela Becketta , a w malarstwie - przez Francisa Bacona: anty-liryczną, szyderczą, całą pogrążoną w śmietnisku.

d11puq7

„Nie dziwi, że * Różewicz , przeciwny nie tylko Arkadii, ale także samemu klasycznemu pięknu, nieuchronnie naznaczony przez wszystkie awangardy, uprawia styl prozatorski i nagi* (...); że stosuje kłującą ironię i gwałtowny kolor” - pisze autor recenzji, Mario Andrea Rigoni.

„Diagnoza, którą stawia Różewicz naszym czasom, jest równie bezlitosna, co dokładna” - ocenia autor recenzji.

Liczący ponad 400 stron tom Le parole sgomente. Poesie 1947-2004 wydało wydawnictwo Metauro z Pesaro.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj