Trwa ładowanie...
d25jubd
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Constantin Schreiber: imamowie sprzeciwiają się integracji muzułmanów

- W meczetach w Niemczech większość imamów sprzeciwia się integracji muzułmanów ze społeczeństwem i wzywa ich do izolowania się od Niemców oraz zachowania własnej tożsamości - uważa niemiecki dziennikarz Constantin Schreiber, autor książki "Inside Islam".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Constantin Schreiber: imamowie sprzeciwiają się integracji muzułmanów
( )
d25jubd

- W meczetach w Niemczech większość imamów sprzeciwia się integracji muzułmanów ze społeczeństwem i wzywa ich do izolowania się od Niemców oraz zachowania własnej tożsamości - uważa niemiecki dziennikarz Constantin Schreiber, autor książki "Inside Islam".

- Meczety są placówkami politycznymi. Większość kazań, których wysłuchałem, skierowana była przeciwko integracji muzułmanów w społeczeństwie niemieckim. Życie codzienne w Niemczech przedstawiane jest głównie w negatywnym kontekście. Imamowie często opisują niemiecką codzienność jako zagrożenie i wzywają wiernych do oporu - pisze Schreiber w książce, którą przedstawił we wtorek zagranicznym dziennikarzom w Berlinie.

Autor zastrzegł, że jego publikacja opiera się na analizie kazań w 13 niemieckich meczetach, dlatego nie może być podstawą do szerszych uogólnień. Podkreślił, że nie spotkał się z nawoływaniem do przemocy czy też gloryfikowaniem dżihadu.

- Chciałbym wymienić jeden pozytywny przykład, kazanie, w którym byłaby mowa o otwarciu na świat, tworzące pomost do życia w Niemczech. Niestety podczas moich odwiedzin w meczetach nie natrafiłem na taki przykład - zauważa Schreiber. Zwraca uwagę na liczny udział uchodźców w modlitwach. - Podczas gdy przed drzwiami meczetów mówi się bez ustanku o integracji, za drzwiami propaguje się coś wręcz przeciwnego - pisze autor.

d25jubd

W Niemczech mieszka ponad 4,5 mln wyznawców islamu. Na terytorium kraju działa ponad 2,5 tys. meczetów.

Przedstawiciele niemieckiego rządu zdecydowanie odrzucili wysuniętą przez kilku polityków CDU propozycję uchwalenia ustawy w sprawie islamu, regulującej prawa i obowiązki muzułmanów. Taka ustawa obowiązuje od kilku lat w Austrii.

Julia Kloeckner, wiceprzewodnicząca CDU i szefowa chadeków w Nadrenii-Palatynacie, w wywiadzie dla gazety „Bild am Sonntag” wyjaśniała, że celem ustawy powinno być zapewnienie wyższości niemieckiego prawa nad nakazami religii islamskiej. Przepisy powinny ponadto uregulować prawny status organizacji muzułmańskich i związków wyznaniowych oraz zakazać finansowania meczetów przez zagranicznych sponsorów. Konieczne jest też powstanie rejestru meczetów.

Na zdjęciu: muzułmanie w berlińskim meczecie

d25jubd

(img|726226|center)

Wiceminister finansów Jens Spahn, należący do zarządu CDU, zaznaczył, że ustawa w sprawie islamu powinna regulować także zasady kształcenia niemieckojęzycznych imamów, muzułmańskich nauczycieli religii i duszpasterzy. Pieniądze na ten cel nie powinny pochodzić jego zdaniem z Turcji czy Arabii Saudyjskiej.

Rzecznik rządu Steffen Seibert skrytykował propozycję polityków CDU, zwracając uwagę, że wolność wyznania jest kluczowym punktem niemieckiej konstytucji. Rząd nie planuje takiej ustawy - podkreślił Seibert. Były sekretarz generalny CDU Ruprecht Polenz nazwał propozycję "głupią i populistyczną". Zdaniem konstytucjonalistów ustawa byłaby sprzeczna z konstytucją, a dla zakazu finansowania meczetów z zagranicy nie ma podstawy prawnej.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

d25jubd

Podziel się opinią

Share

d25jubd

d25jubd