Szósty tom przygód Harry'ego Pottera, nowe książki Michała Witkowskiego , Magdaleny Tulli , wiersze Marzanny Bogumiły Kielar to niektóre z nowości zaplanowanych na pierwsze miesiące 2006 roku przez polskie wydawnictwa.
Oczekiwanym wydarzeniem jest premiera polskiego przekładu książki Harry Potter i Książę Półkrwi zaplanowana na noc z 27 na 28 stycznia. Szósty tom przygód młodego czarodzieja będzie sobie liczyć 704 strony.
Już w styczniu ukaże się Fototapeta (WAB), najnowszy zbiór opowiadań Michała Witkowskiego , autora bestsellerowego Lubiewa . Na początku roku można się też spodziewać Skazy Magdaleny Tulli (WAB), która tym razem opowiada o dniu powszednim i utajonych namiętnościach notariusza, studenta -radykała, ospałego policjanta i młodej służącej. W styczniu ukaże się też Monodia (Znak) - najnowszy tomik wierszy laureatki nagrody im. Kościelskich i Paszportu „Polityki” Marzanny Bogumiły Kielar .
W pierwszych dniach roku premierę będzie też miała nowa książka Edwarda Redlińskiego - Telefrenia (Świat Książki), powieść o ludziach uzależnionych od telewizji, radia, tabloidów.
W 2006 roku po polsku ukażą się dwie powieści jednego z najbardziej cenionych pisarzy francuskich Michela Houellebecqa . Pierwsza z nich, Poszerzenie pola walki , opowiadająca o nudzie i destruktywności życia współczesnych 30-latków, ukaże się już w styczniu. W czerwcu do księgarń trafi Możliwość wyspy, książka, o której sam autor uważa za swoją najlepszą jego powieść. Napisana jest w formie monologów człowieka, którego koniec świata zaskoczył w budce telefonicznej. Obie książki opublikuje WAB.
Także w styczniu ukaże się nowa powieść cenionego rosyjskiego pisarza Wiktora Pielewina pt. Hełm grozy (Znak). Akcja rozgrywa się w świecie wirtualnym, w świadomości bohaterów uwikłanych w sieć wszech otaczającego labiryntu, który próbują rozszyfrować.
W lutym można oczekiwać nowej powieści cenionego pisarza japońskiego Haruki Murakamiego pt. Norwegian Wood (Muza). W tym samym miesiącu ukaże się Elizabeth Costello (Znak) J.M. Coetzee . Kolejne dzieło południowoafrykańskiego noblisty to powieść-esej, wykraczająca poza konwencje literackie. Tytułowa Elizabeth Costello, ceniona pisarka, okazuje się jednak maską, zza której raz po raz wygląda twarz autora. Granica między poglądami Coetzeego a przemyśleniami jego fikcyjnej bohaterki niebezpiecznie zaczyna się zacierać.
W roku 2006 obchodzona jest 250 rocznica urodzin Mozarta. Oczekiwaną nowością jest biografia tego muzyka pióra socjologa Norberta Eliasa, którą w marcu opublikuje WAB w serii Fortuna i Fatum. W marcu można też oczekiwać nowej powieści Janusza Andermana Cały czas (Wydawnictwo Literackie). To historia pisarza, który nigdy nie napisał żadnej książki, ale nie wahał się przed żadną podłością, która pomagała w zdobyciu popularności.
W kwietniu do księgarń trafi Katyń amerykańskiego politologa Paula Allena (Świat Książki). Autor, który przyjedzie do Polski na zaproszenie Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, drobiazgowo zrekonstruował kulisy mordu na polskich oficerach, przeplatając je opowieścią o losach kilku rodzin, których najbliżsi zginęli w Katyniu.