Trwa ładowanie...
kielce
23 kwietnia 2010, 13:33

Co się dzieje po drugiej stronie książki?

Co się dzieje po drugiej stronie książki?Źródło: Inne
d1ef7ju
d1ef7ju

Niecodzienny przebieg miał wernisaż wystawy unikatowych książek Radosława Nowakowskiego, który odbył się we wtorek w kieleckim Antykwariacie Naukowym Andrzeja Metzgera. Kielczanie dopisywali drugą stronę książki o miejskim deptaku zatytułowanej Ulica Sienkiewicza.

Książka o głównej ulicy Kielc, która powstała trzy lata temu, po rozłożeniu jest swego rodzaju modelem ulicy z dwiema pierzejami. Druga strona „elewacji” jest pusta, bowiem bohater książki nie wie, co tam się dzieje – wyjaśnił autor.

Nowakowski zachęcał zgromadzonych na wernisażu, aby dopisywali tę drugą stronę ulicy, zamieszczali ukryte życie tętniące w kieleckich kamienicach.

Książkę będzie można dopisywać w antykwariacie, zlokalizowanym przy ulicy Sienkiewicza, przez całe lato. Wyeksponowano tam również, w sklepowej witrynie, inne dzieła Nowakowskiego.

d1ef7ju

Artysta stworzył książkę o ulicy Sienkiewicza na zamówienie władz Kielc. Zilustrował w niej wszystkie kamienice i opisał wrażenia człowieka, który pierwszy raz idzie tą ulicą, czyta ją jak książkę. Księga ma 10,5 m długości.

Radosław Nowakowski – muzyk grupy Osjan, pisarz i plastyk – nazywa swoją sztukę edytorską „liberaturą”. „Liberat” to – według niego – ktoś, kto sam projektuje, ilustruje, drukuje i oprawia swoje książki.Jego dzieła mają różny kształt, otwierają się w rozmaity sposób, z różnymi czcionkami, np. imitującymi dziecięce pismo, ze znaczkami, obrazkami wykonane są w całości przez artystę.

Dotychczas Nowakowski stworzył kilkanaście tytułów w łącznym nakładzie ponad 300 egzemplarzy, z których każdy jest numerowany i podpisany. Jego książki znajdują się w bibliotekach na całym świecie oraz w kolekcjach prywatnych w Polsce i za granicą. Autor prezentował je na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, również na licznych targach i festiwalach książki na całym świecie.

d1ef7ju
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ef7ju

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj