Co o Polsce wiedzą japońscy naukowcy? Bardzo dużo. Znają polską literaturę, historię, interesują się polską sztuką współczesną i Kresami.
20 z nich bierze właśnie udział w programie wymiany pracowników naukowych zorganizowanym przez Międzynarodowe Centrum Kultury i tokijskie uczelnie Międzynarodowe Centrum Kultury podpisało porozumienie o współpracy naukowej i edukacyjnej z pięcioma japońskimi ośrodkami akademickimi.
Pięcioletnia umowa przewiduje wymianę pracowników naukowych oraz organizację wspólnych programów edukacyjnych dla młodych naukowców z Japonii zainteresowanych kulturą Polski i Europy Środkowej. Będą warsztaty, konferencje i seminaria w zakresie polskiej historii, sztuki, literatury i kultury.
Pierwszy krakowsko-japoński projekt „Rzeczpospolita revisited” właśnie się rozpoczął. Jest poświęcony dziejom Rzeczpospolitej Obojga Narodów i fenomenowi wielokulturowości Europy Środkowej.
- Najpierw było naturalne otwarcie się miasta na naszych najbliższych sąsiadów, później na odwiedzających ze Stanów Zjednoczonych, teraz kolej na Chiny i Japonię. Podczas pierwszej wizyty Japończyków bardzo staraliśmy się, aby na trasie podróży znalazł się Drohobycz ze względu na popularność literatury Bruno Schulza w tym kraju - mówi prof. Jacek Purchla, dyrektor MCK-u.