Trwa ładowanie...
murakami
23-04-2010 13:53

Co inspiruje Murakamiego?

Co inspiruje Murakamiego?Źródło: AFP
dc3zy04
dc3zy04

* Haruki Murakami ujawnił, że inspiracją dla jego najnowszej powieści był George Orwell oraz Aum Shinrikyo.*

Aum Shinrikyo oraz atak na tokijskie metro w 1995 roku był dla pisarza motywacją, by napisać pierwszą książkę. Temat ten powraca w jego najnowszej pracy - 1Q84.

Powieść została wydana w Japonii w maju. Autor nie ujawnił tematu utworu po tym, jak szczegóły jego wcześniejszej powieści Kafka nad morzem wyciekły do mediów i zdradziły czytelnikom fabułę książki. Teraz spekulacje ograniczyły się do poszukiwania wpływu Orwella na kształt tytułu powieści – Q jest homonimem 9.

Pisarz przyznał teraz, że długo chciał napisać powieść w stylu Orwella i jego Roku 1984 . Potwierdził tym samym, że Orwell był źródłem jego inspiracji. Autor dodał, że seria wywiadów z osobami, które dotknęły zamachy w tokijskim metrze.

dc3zy04

Dwuczęściowa powieść 1Q84 przedstawia historię nauczyciela Tengo, który marzy o zostaniu pisarzem, oraz samotnej kobiety Aomame. Bohaterzy szukają siebie nawzajem przez trzydzieści lat po tym, jak zostali rozdzieleni, gdy mieli dziesięć lat.

Murakami wyznał, że napisanie powieści zajęło mu dwa lata. Rozpoczął prace nad swym utworem w 2006 roku podczas pobytu na Hawajach. Autor wyznał, że na początku towarzyszyły ma dwie myśli: by była to historia kobiety i mężczyzny szukających się nawzajem oraz by taka prosta idea została zaprezentowana w sposób najbardziej skomplikowany.

- W moim wypadku jest tak, że gdy zaczynam myśleć o fabule, pisanie nie idzie mi dobrze. Skupienie na małych elementach, takich jak nastrój, pozwalają mojej historii rozwijać się samej. Nie chcę spędzać dwóch lat na pisaniu o zdarzeniach, które już znam – mówi Murakami .

Pisarz dodał, że chciał zanurzyć się głęboko w kobiecy sposób myślenia i odczuwania. Przyznał, że przemoc i seks stały się ważnym tematem w jego ponad 30-letniej karierze pisarskiej.
- Te dwa elementy są drogą do poznania wnętrza dusza – uważa Murakami .

dc3zy04
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dc3zy04