Trwa ładowanie...
cena
23-04-2010 13:31

Co będzie z cenami podręczników?

Co będzie z cenami podręczników?Źródło: Inne
ds2lwxc
ds2lwxc

Ekonomiści i wydawcy ostrzegają, że wbrew zapowiedziom resortu edukacji nie można znacząco obniżyć cen podręczników.

Ministerstwo w tym tygodniu zapewniło, że zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, we wrześniu uczniowie będą mogli kupić o 25 procent tańsze książki.

Wiceprezes Zarządu Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową, Bohdan Wyżnikiewicz, wyjaśnia, że jeśli wydawcy tak bardzo zmniejszą koszty, będą też musieli obniżyć jakość merytoryczną podręczników. Piotr Marciszuk z Polskiej Izby Książki mówi, że jeśli szkoły będą wcześniej zamawiały podręczniki, a rabaty dostaną uczniowie, a nie hurtownicy, to można o kilkanaście procent obniżyć cenę. Nie można tego zrobić tak szybko, jak oczekuje resort edukacji. Jednym ze wspólnych pomysłów resortu edukacji i wydawców jest tworzenie zestawu książek obowiązującego w danej szkole. Dzięki temu młodsi uczniowie będą mogli używane książki tanio kupować od swoich kolegów.

Nad obniżeniem cen podręczników pracuje w resorcie edukacji specjalna komisja. Efekty jej prac znane mają być pod koniec lutego. Wydawcy uważają, że i tak w najbliższym roku szkolnym nie da się tych pomysłów wcielić w życie, bo producenci już drukują książki, które uczniowie będą kupowali we wrześniu.

ds2lwxc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
ds2lwxc

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj