Trwa ładowanie...
d2bxe2l

Clive Cussler nie żyje. Popularny pisarz i podróżnik miał 89 lat

W wieku 89 lat odszedł Clive Cussler, pisarz, podróżnik, popularyzator historii i badacz wraków. Był m.in. twórcą powieści sensacyjno-przygodowych, których bohaterem był Dirk Pitt.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Clive Cussler nie żyje. Pisarz miał 89 lat
Clive Cussler nie żyje. Pisarz miał 89 lat (Getty Images)
d2bxe2l

Przykrą informację podała na Facebooku żona pisarza.

"Z ciężkim sercem chcę podzielić się smutną wiadomością, że mój mąż Clive zmarł w poniedziałek. Życie z nim było przywilejem i wielkim zaszczytem. Chcę podziękować wam, jego fanom i przyjaciołom, za całe wsparcie, za wszystkie dobre momenty i wszystkie przygody, które z nim dzieliliście. Był najmilszym, najłagodniejszym człowiekiem, jakiego kiedykolwiek spotkałam. Wiem, że jego przygody będą kontynuowane" – czytamy na fanpage'u Clive'a Cusslera.

Twórczość zmarłego pisarza to prawdziwy fenomen wydawniczy. Szacuje się, że sprzedaż jego książek na świecie przekroczyła 130 mln egzemplarzy. Zostały przetłumaczone na 60 języków i wydane w 105 krajach, w tym w Polsce.

d2bxe2l

W naszym kraju wydawcą Clive'a Cusslera jest Amber, który opublikował wszystkie jego tytuły, w tym te najgłośniejsze, jak "Afera śródziemnomorska", "Wydobyć Titanica", "Cyklop", "Wir Pacyfiku", "Operacja HF", "Złoto Inków"czy "Sahara".

Zobacz: Prolog - Małgorzata Rejmer

Ekranizacja tej ostatniej książki, z Matthew McConaugheyem i Penelope Cruz w rolach głównych, była przebojem filmowym 2005 r. To pierwsza z filmowych opowieści o przygodach słynnego Dirka Pitta.

d2bxe2l

Działalność Clive'a Cusslea nie ograniczała się jedynie do pisarstwa. W 1979 r. założył Narodową Agencję Badań Podwodnych i Morskich (NUMA – National Underwater and Marine Agency). Placówka zajmuje się badaniami morza i historii marynistyki.

Cussler z grupą ekspertów morskich i wolontariuszy NUMA odnalazł ponad 60 wraków mających znaczenie historyczne. Po zweryfikowaniu odkryć, NUMA zrzeka się praw do wraku na rzecz uniwersytetów lub państw związanych ze znaleziskami.

American author during a Paris visit.
With some of his books translated to french. Getty Images
Podziel się
d2bxe2l

Podziel się opinią

Share

d2bxe2l

d2bxe2l