* Claudio Magris , wybitny włoski pisarz i felietonista, został we wtorek uhonorowany tytułem Człowiek Pogranicza, przyznawanym przez Ośrodek Pogranicze w Sejnach.*
Ośrodek Pogranicze przyznaje swoje wyróżnienie wybitnym Europejczykom, którzy przez swoją postawę i działalność artystyczną popularyzują idee pogranicza, przełamują uprzedzenia, są otwarci na odmienne kultury, także religijne i etniczne.
Claudio Magris otrzymał w Białej Synagodze w Sejnach symboliczną nagrodę z rąk dyrektora Ośrodka Pogranicze Krzysztofa Czyżewskiego , który wręczył mu rzeźbę polskiego artysty mieszkającego w Rzymie Krzysztofa Bednarskiego. Rzeźba przedstawia łódź z wizerunkiem argonauty.
Tytuł Człowieka Pogranicza jest symbolicznym wyróżnieniem i nie jest związany z finansową gratyfikacją. Ośrodek Pogranicze zwykle nagradza jednak bohatera swego wyróżnienia jakimś upominkiem. Są to zwykle rzeźby, obrazy lub przedmioty wykonane specjalnie na tę okazję przez znanych artystów.
Uroczystości związane z przyznaniem tytułu rozpoczęły się w poniedziałek 18 maja i wówczas odbyło się seminarium poświęcone osobie Claudio Magrisa . Uroczystość zakończyła się we wtorek przyznaniem tytułu.
Claudio Magris urodził się w 1939 r. w Trieście. Pisze o kulturze pogranicza i fenomenie Europy Środkowej. Jego największe dzieło to Dunaj , bestseller w historii literatury włoskiej. Jest profesorem Uniwersytetu w Trieście, laureatem prestiżowych nagród europejskich m.in. Herdera, a ostatnio Erazma.
Jako pierwszy, w 1999 roku, wyróżnienie Człowiek Pogranicza otrzymał Jerzy Ficowski , znawca twórczości Brunona Schulza i problematyki cygańskiej. Dwa lata później dostał je Tomas Venclova , wybitny pisarz litewski. Trzecie wyróżnienie otrzymał w 2004 roku Arvo Part, estoński kompozytor nowoczesnej muzyki religijnej. W 2006 roku nagrodę otrzymał Bohdan Osadczuk, ukraiński publicysta.