Słynny francuski myśliciel, twórca nowoczesnej antropologii i ojciec strukturalizmu Claude Levi-Strauss kończy dziś 100 lat. Francuzi obchodzą hucznie tę rocznicę, organizując liczne sesje, wystawy i publiczne maratony czytania dzieł mistrza.
Urodziny jednego z największych intelektualistów dwudziestego wieku, nazywanego we Francji ostatnim żyjącym gigantem, są w jego kraju okazją do wielu różnorodnych uroczystości. Jednak sam jubilat, który w ostatnim czasie unika rozgłosu, nie planuje obecności na żadnym z tych wydarzeń.
W przeddzień urodzin Levi-Straussa , od piątku jedynego stulatka w gronie Akademii Francuskiej, ta prestiżowa instytucja zadedykowała jubilatowi swoje cykliczne posiedzenie. Paryska Biblioteka Narodowa udostępniła zaś w tym tygodniu zwiedzającym rękopisy dzieł Levi-Straussa , w tym manuskrypt słynnego na całym świecie eseju Smutek tropików.
Specjalny dzień dedykowany wielkiemu antropologowi przygotowało paryskie Muzeum Quai Branly (Muzeum Sztuki Pierwotnej), którego powstaniu patronował sam Levi-Strauss . W piątek przez niemal cały dzień fragmenty największych jego dzieł będzie czytać na głos w salach muzeum około stu znanych osobistości świata sztuki i nauki w wieku od 18 do 85 lat. Muzeum Quai Branly pokaże też w piątek filmy dokumentalne o Levi-Straussie , a w gmachu muzealnym zostanie odsłonięta poświęcona mu tablica.
Claude Levi-Strauss przyszedł na świat 28 listopada 1908 roku, w Brukseli, w rodzinie francuskiej. Po studiach filozoficznych na paryskiej Sorbonie zwrócił się w stronę antropologii. W latach 1935-1939 prowadził w brazylijskim regionie Mato Grosso i dżungli amazońskiej swoje pierwsze terenowe badania etnograficzne. Na podstawie tych podróży powstała w 1955 roku książka Smutek tropików, która przyniosła Levi-Straussowi światową sławę.
Zmuszony do opuszczenia Francji w latach drugiej wojny światowej, Levi-Strauss wyjechał do Nowego Jorku, gdzie nawiązał kontakty z antropologami amerykańskimi. Po powrocie do kraju w 1949 roku, stał się jednym z głównych teoretyków francuskiego strukturalizmu, nurtu badawczego, zajmującego się analizą struktury badanych zjawisk, a nie ich genezą lub funkcją. Strukturalizm wpłynął silnie na rozwój filozofii, antropologii, socjologii, historii, literatury i psychoanalizy. Do najbardziej znaczących dzieł Levi-Straussa należą: Antropologia strukturalna (1958), Myśl nieoswojona (1962) oraz czterotomowy cykl Mythologiques (1964-1971).