Śląskie pismo zaprojektowane na zlecenie śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości dla Urzędu Marszałkowskiego, tak się spodobało, że własny krój pisma postanowił mieć również Cieszyn.
To pierwsza gmina, która zamierza zlecić stworzenie własnego kroju pisma.
– Moglibyśmy wykorzystywać go w materiałach promocyjnych czy dyplomach wychodzących z urzędu – mówi burmistrz Bogdan Ficek.
Na razie Cieszyn ma prawo używać „Silesiany 2006”, czyli pisma śląskiego zaprojektowanego w tym roku przez Artura Frankowskiego i Henryka Sakwerdę.
– Rozszerzyliśmy prawo wykorzystywania licencji na gminę – tłumaczy Ewa Gołębiowska, dyrektorka Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie.
Śląsk to jedyny region w Polsce, który ma własny krój pisma. Prace nad projektem rozpoczęły się w maju i zakończyły we wrześniu. Założeniem projektu było stworzenie pisma ozdobnego przeznaczonego głównie do celów reprezentacyjnych. Pismo śląskie czerpie z twórczości literniczej Hieronima Wietora, znakomitego śląskiego wydawcy i typografa, twórcy oryginalnej italiki z XVI wieku oraz z powszechnie stosowanej na Śląsku kurrenty (XVII - XIX wiek), odręcznego pisma wywodzącego się z gotyckiej bastardy. Obecnie śląskie pismo prezentowane jest na wystawie w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości.