Trwa ładowanie...

Ciąg dalszy konfliktu o targi książki w Warszawie

W tym roku w maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki. Konkurencja - Ars Polona - organizator Międzynarodowych Targi Książki, podjęła decyzję o ich zawieszeniu. Organizatorzy obu imprez spotkają się w sądzie.

Ciąg dalszy konfliktu o targi książki w WarszawieŹródło: sxc.hu
d3edwur
d3edwur

W tym roku w maju w stolicy odbędzie się tylko jedna impreza wydawnicza - II Warszawskie Targi Książki. Konkurencja - Ars Polona - organizator Międzynarodowych Targi Książki, podjęła decyzję o ich zawieszeniu. Organizatorzy obu imprez spotkają się w sądzie.

W zeszłym roku odbył się pierwszy etap walki o majową imprezę wydawniczą w Warszawie. Bunt wydawców przeciwko Ars Polonie, firmie, która od ponad pół wieku organizuje Międzynarodowe Targi Książki (MTK), doprowadził do powstania nowej imprezy - Warszawskich Targów Książki (WTK). W tym roku Ars Polona zdecydowała się zawiesić organizowanie swojej imprezy, zaś w piśmie z 15 kwietnia zapowiada skierowanie do sądu sprawy o nieuczciwą konkurencję przeciwko organizatorom Warszawskich Targów Książki.

"Od ubiegłego roku Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie stały się obiektem niezwykle brutalnego, niewiele mającego z zasadami uczciwej gry gospodarczej, ataku konkurencji. (...) Konkurenci, stosując ceny niższe od kosztów wytworzenia, korzystając z zaplecza finansowego firmy Murator EXPO, zdołali przyciągnąć część wystawców, dotychczas uczestniczących w naszych targach. Działaniu temu wyraźnie sprzyja obecne kierownictwo Pałacu Kultury i Nauki, które nie bacząc na wieloletnią współpracę, umożliwiło organizację konkurencyjnej imprezy, mając świadomość, że głównym jej celem jest wypchnięcie z rynku Ars Polony. (...) Skutkiem tego jest ujemny wynik finansowy poprzedniej edycji Międzynarodowych Targów Książki i strata, jaką przyniosły one naszej firmie" - napisał prezes Ars Polony Grzegorz Guzowski w oficjalnym komunikacie.

"Ars Polona wystąpiła na drogę sądową przeciwko organizatorom Warszawskich Targów Książki, domagając się zakazania im czynów nieuczciwej konkurencji. Wystąpi również o zobowiązanie ich do naprawienia szkody, jaką działaniem swym wyrządzili interesom Ars Polony" - deklaruje Guzowski.

W piśmie skierowanym do mediów w środę organizator Warszawskich Targów Książki - firma Murator Expo - odnosi się do zarzutów przedstawionych przez Ars Polonę. "Podłożem koncepcji powołania spółki Warszawskie Targi Książki, w której 60 proc. udziałów mają wydawcy, a 40 proc. - Murator Expo, było niezadowolenie wydawców z jakości i asortymentu usług oferowanych w ramach Międzynarodowych Targów Książki w Warszawie. Formuła tych targów dawno już uznana została za anachroniczną, bazującą na doświadczeniu i modelu targów z czasów PRL-u. Organizator pozostawał bierny nie zmieniając nic w jej koncepcji, nie inicjując nowych przedsięwzięć okołotargowych. Efektem była spadająca w ostatnich latach liczba wystawców krajowych i przede wszystkim zagranicznych" - pisze prezes Murator Expo Jacek Oryl.

d3edwur

"Upadek Międzynarodowych Targów Książki był tylko kwestią czasu, tym bardziej, że organizator skłócony był już z dużą częścią środowiska. Stąd idea powołania spółki, w której przedstawiciele wydawców mają większość udziałów. (...) W efekcie powstała impreza, której pierwsza edycja, po zaledwie trzymiesięcznych przygotowaniach miała znacznie bogatszy program merytoryczny, promocję, liczniejszy udział autorów i wystawców, wreszcie, co dziś szczególnie ważne - promocję. Tegoroczne przygotowania, podczas których chęć udziału w Warszawskich Targach Książki zgłosiło kilkuset polskich i zagranicznych wystawców przesądziły los MTK i ostatecznie potwierdziły rację nowej formuły i koncepcji targów" - podkreśla Oryl.

W odpowiedzi na deklarację Grzegorza Guzowskiego, który zapowiada walkę sadową, Jacek Oryl przypomina, że już w sierpniu ubiegłego roku spółka Murator EXPO skierowała do sądu pozew przeciwko Ars Polonie SA o zniesławienie i naruszenie dobrego imienia. "Rzekomy pozew Ars Polony SA, którego dotąd oficjalnie nie otrzymaliśmy, należy traktować jako formę obrony przed naszym pozwem. Zarzuty postawione spółce Murator EXPO w liście adresowanym do wystawców opublikowanym w dniu 15 kwietnia 2011 roku w związku z odwołaniem tegorocznych Międzynarodowych Targów Książki są niczym więcej jak tylko echem ubiegłorocznych pomówień" - pisze prezes Murator Expo.

II Warszawskie Targi Książki odbędą się w tym roku w dniach 12-15 maja w PKiN.

d3edwur
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3edwur