27 marca trafią do księgarń Chwile oderwane Konstantego A. Jeleńskiego . Książka ukaże się nakładem wydawnictwa słowo/obraz terytoria w serii Biblioteka Mnemosyne.
Wybór esejów i artykułów wieloletniego współpracownika paryskiej „Kultury”, przyjaciela Czapskiego , Miłosza i Gombrowicza , ważnej postaci powojennej polskiej emigracji. Zamieszczone w tomie szkice przedstawiają szeroki wachlarz zainteresowań Jeleńskiego , zarówno literackich, artystycznych, jak i związanych z polityką czy życiem kulturalnym, a jednocześnie obrazują ewolucję światopoglądu ważnego świadka minionej epoki. Śledząc twórczość Jeleńskiego na przestrzeni trzydziestu ośmiu lat, widzimy jak na dłoni ewolucję stylu, form wypowiedzi pisarskiej, fascynację dziełami różnych autorów. Ten tom to także swoista dokumentacja spojrzenia i krytycznej reakcji eseisty na wszelkie prądy intelektualne i artystyczne oraz sprawy krajowe i wydarzenia powojennej Europy.
Konstanty A. Jeleński żył w latach 1922–1987. Eseista, tłumacz, krytyk literacki, propagator kultury polskiej na Zachodzie (zwłaszcza twórczości Witolda Gombrowicza i Czesława Miłosza ); od 1939 roku na emigracji, wpierw we Włoszech, a od roku 1951 we Francji. Współpracownik paryskiej „Kultury”; publikował między innymi prace z dziedziny literatury (Zbiegi okoliczności, 1981) i krytyki sztuki (Jan Lebenstein, 1980).