Trwa ładowanie...

Natychmiastowa reakcja. To może być zaginione arcydzieło za miliony

Cały świat zastana się czy odnaleziono zaginione dzieło Caravaggia. Olej, który został namalowany na zamówienie kardynała Massimo Massimiego w Rzymie w 1605 r. od prawie czerech wieków powinien znajdować się w Hiszpanii. Przynajmniej tu urywał się ślad.

 "Ecce Homo" "Ecce Homo"Źródło: Materiały prasowe
dpf5buf
dpf5buf

Na kilka godzin przed planowaną na 8 kwietnia wiosenną aukcją dzieł sztuki, hiszpański rząd zablokował sprzedaż "Ecce Homo", twierdząc, że może to być zaginione dzieło włoskiego mistrza baroku. Licytację miał przeprowadzić madrycki dom aukcyjny "Ansorena". Praca o wymiarach 111 na 86 cm zostało przypisana uczniom José de Ribery. A jego cena wywoławcza miała wynosić zaledwie 1500 euro (niecałe 7 tys. zł).

Teraz obraz nie może opuścić granic Hiszpanii i będzie poddany szczegółowej analizie. Bowiem, w miarę jak zbliżał się dzień licytacji, zaczęły pojawiać się hipotezy, że dzieło przedstawiające wyłaniającego się z cienia Jezusa w koronie cierniowej mógł namalować sam włoski mistrza światłocienia, a do Hiszpanii przywiózł go w roku 1659 wicekról Neapolu.

Zobacz: Kolejne zabytki odzyskane. Były bliżej niż myśleli

Biorąc pod uwagę "szybkość wydarzeń”, konieczne będzie przeprowadzenie "dogłębnych" badań technicznych i naukowych w celu ustalenia autorstwa. Ale Maria Cristina Terzaghi, jedna z najsłynniejszych specjalistek od Caravaggia, która przyjechała już do stolicy Hiszpanii, by osobiście przyjrzeć się płótnu, nie ma wątpliwość: "To on!” - mówiła w rozmowie z "La Repubblica".

dpf5buf

"Ciemnoczerwony płaszcz, którym okryty jest Chrystus, ma tę samą wartość kompozycyjną, co czerwień Salome w madryckim Prado" – wyjaśniała. Zdaniem Terzaghi autentyczność obrazu jest pewna: "To dzieło łączy głęboka więź z obrazami powstałymi na początku jego pobytu w Neapolu" – podkreślała badaczka, która zwróciła też uwagę, że widoczny na pierwszym planie brodaty Poncjusz Piłat przypomina Piotra Męczennika z "Madonny Różańcowej" autorstwa Caravaggia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dpf5buf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpf5buf

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj