Trwa ładowanie...
lista
23 kwietnia 2010, 13:44

Chcemy czytać klasyków

Chcemy czytać klasykówŹródło: Inne
d29coz4
d29coz4

Polacy chcą, by uczniowie czytali klasyków literatury, takich jak Henryk Sienkiewicz czy Stefan Żeromski , w całości, a nie tylko we fragmentach - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie „Dziennika” przez TNS OBOP.

W sondażu zapytano tylko o te pozycje, które MEN chce wykreślić z kanonu obowiązkowego, wymagającego czytania w całości. Tylko Lord Jim Josepha Conrada dostał minimalnie mniej niż 50 proc. poparcia. Większość tytułów, np. Qvo vadis? czy Potop Henryka Sienkiewicza , Polacy uznali za obowiązkowe.

Sondaż zrealizowano 12 kwietnia na próbie 500 dorosłych Polaków.

Według gazety, pomysły resortu edukacji wywołują ostry sprzeciw ekspertów i nauczycieli. Lista lektur spotkała się też z bardzo złym przyjęciem w rządzie.

*Ministerstwo tłumaczy, że przedstawiona propozycja to pierwsza wersja, do której zbierane są opinie. * Projektu nowego kanonu broni jego autor prof. Sławomir Jacek Żurek. Jego zdaniem protesty wynikają z nieporozumienia. Wyjaśnia, że na pewno jedna z powieści Sienkiewicza będzie czytana w całości, a reszta we fragmentach, podobnie z innymi autorami. Która - zdecyduje nauczyciel.

d29coz4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29coz4

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj