Trwa ładowanie...
teatr
23-04-2010 13:47

Cervantes w Olsztynie

Cervantes w OlsztynieŹródło: Inne
d3dc7bi
d3dc7bi

Premiera sztuki o błędnym rycerzu, idealiście walczącym o lepszy świat – „Don Kichote” - odbędzie się w sobotę w Teatrze im. Jaracza w Olsztynie.

Olsztyńska realizacja w reżyserii Pawła Szumca oparta jest na adaptacji teatralnej Marka Fiedora. W roli błędnego rycerza wystąpi Artur Steranko, bardzo dobrze oceniony przez krytykę i publiczność za rolę Leona w najnowszym filmie Jerzego Skolimowskiego „Cztery noce z Anną”.

- Adaptacja Fiedora to nie jest fabularny ciąg wydarzeń według Cervantesa . Rzecz dotyczy końca życia Don Kichota, obrazuje świat snów, wyobraźni i obłędu rycerza, jego relacje ze światem i stosunek świata do bohatera - powiedział na konferencji prasowej reżyser.

Akcja rozgrywa się w domu Don Kichota, zaraz po powrocie z ostatniej wyprawy.Bliscy i przyjaciele postanawiają uknuć intrygę, w wyniku której Rycerz Smętnego Oblicza ma nigdy więcej nie wyjechać na żadną bitwę. Don Kichote przegrywa zaaranżowany pojedynek i jako człowiek honoru dotrzymuje obietnicy złożonej przed pojedynkiem: nigdzie nie wyjedzie. Ucieka jednak w świat snów i wyobraźni.

- Sednem przekazu jest to, iż czystość marzeń i czystość intencji uważana jest za wiariactwo, życie w cnocie i uczciwość jest uznane za szaleństwo - podkreślił Szumiec.

Patronat nad realizacją sztuki objął hiszpański Instytut Cervantesa w Warszawie.

d3dc7bi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dc7bi