Trwa ładowanie...

Cenzura w Polsce. Instytut Książki w Krakowie każe wykreślać niewygodnych autorów z przypisów

Redaktor Instytutu Książki nakazał jednej ze współautorek publikacji o polskiej kulturze wykreślić z tekstu nazwiska niektórych autorów.

Cenzura w Polsce. Instytut Książki w Krakowie każe wykreślać niewygodnych autorów z przypisówŹródło: East News, fot: Bartosz Krupa/East News
d11puq7
d11puq7

Fragment korespondencji między redaktorem a autorką, Aleksandrą Cieślik, zamieściła na Facebooku Wioletta Grzegorzewska. To jej nazwisko, między innymi, nakazano wykreślić.

Cieślik napisała: - Mam maila, z którego jasno wynika, jakich autorów i osoby publiczne mam wykreślić z przypisów: Wiletta Grzegorzewska, Szczepan Twardoch, Donald Tusk (w kontekście UE). To miała być publikacja promująca Polskę na targach książki za granicą.

Pracownik Instytutu Książki jasno nakreślił, co należy usunąć z tekstu, a co dodać:

"Do wykreślenia: Tusk, Twardoch, festiwal literacki w Sopocie, "Guguły" Grzegorzewska
Niekoniecznie, raczej do wykreślenia: Betty Q, Anja Rubik
Poza tym rozważ, proszę, dodanie: Jan Paweł II, Konie Araby, Bitwa o Anglię"

d11puq7

Wioletta Grzegorzewska, która postanowiła udostępnić treść maila, ostro się do niego odniosła:

"Cenzura w Polsce. Wywalają nas nawet z przypisów."

W 2016 roku tygodnik "Polityka" alarmował, że za rządów PiS Instytut Książki zaczął stosować cenzurę. Robił to poprzez program translatorski "Copyright Poland", który dofinansował przekłady polskich książek za granicą. Instytut Książki, który obsługuje ten program, odmawiał wsparcia tłumaczom książek pisarzy, którzy wypowiadają się krytycznie na temat władzy czy sytuacji w kraju.

d11puq7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d11puq7

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj