Trwa ładowanie...
d381qtb
esperanto
23-04-2010 13:53

Centrum im. Ludwika Zamenhofa otwarte w Białymstoku

d381qtb
d381qtb

Władze Światowego Związku Esperanto i przedstawiciele rodziny Zamenhofa wzięli udział w otwarciu Centrum im. Ludwika Zamenhofa, oddanego do użytku tuż przed Światowym Kongresem Esperanto w Białymstoku.

Jest tam stała ekspozycja poświęcona Białemustokowi z czasów dzieciństwa twórcy esperanto, będzie też biblioteka esperancka. Centrum ma spełniać również funkcje zbliżania różnych narodów i kultur.

Prezes Światowego Związku Esperantystów prof. Probal Dasgupta z Indii powiedział PAP, że Białystok jest dla esperantystów jak miejsce pielgrzymek.
- To wielka przyjemność dla mnie, że pierwsza wizyta w Europie Wschodniej, to wyjazd prosto do Białegostoku - powiedział prof. Dasgupta, który mówi w esperanto od 1967 roku.

Jak powiedział, poznając esperanto, uczysz się o Białymstoku, stąd wybór tego miasta na miejsce kongresu w 150. rocznicę urodzin Ludwika Zamenhofa. Zaznaczył jednak, że wyzwaniem była organizacja: przygotowanie miejsc noclegowych i centrum kongresowego dla 2 tys. uczestników.

- I to wyzwanie zakończyło się sukcesem - dodał prezes związku.
W jego opinii, to zapoczątkuje turystykę esperancką do tego miasta. Zwrócił uwagę na dużą grupę japońskich esperantystów, którzy często jeżdżą tam, gdzie nikt nie był, więc przecierają szlaki. Zachęcał do reklamowania Białegostoku właśnie w tym kraju.

d381qtb

W jego ocenie, popularności esperanto - sztucznemu językowi - przysparza internet, gdzie można uczyć się, a potem porozumiewać w esperanto z ludźmi z całego świata. Według jego szacunków, ok. 50 tys. osób mówi w tym języku bardzo dobrze, ale dużo większa grupa zna ten język lepiej lub gorzej.

Światowy Związek Esperantystów ma członków w ponad stu krajach. Zwrócił uwagę, że to ułatwia np. podróżowanie, bo praktycznie na całym świecie są ludzie, którzy mówią w esperanto i mogą pomóc.
- To sprawia, że podróżowanie jest komfortowe i tanie - powiedział Dasgupta.
Esperantyści w rozmowach często podkreślają właśnie, że esperanckie kontakty ułatwiają podróżowanie.

Mówią też, że nauka esperanto jest łatwa, można je poznać już w kilka miesięcy. Dodają też, że to język neutralny, czyli nie jest to język narodowy dla nikogo.
- To równość - mówią.

Prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski powiedział, że do tej pory miasto raczej trudno było uznać za miejsce esperanckich pielgrzymek, bo turystów nastawionych właśnie na to było niezbyt wielu.
- To co się dzieje od dwóch lat, czyli od przyznania miastu organizacji kongresu, trochę nas przybliżyło do tego określenia, chociaż chyba jeszcze do tego jest daleko. Zobaczymy jakie będą owoce tego kongresu - dodał.

Światowy kongres w Białymstoku potrwa do soboty. Odbywają się spotkania tematyczne i wykłady, ale jest też bogaty program kulturalny: spektakle i koncerty (także w esperanto). W grupach i indywidualnie esperantyści zwiedzają też miasto, gdzie jest m.in. szlak esperancki, czyli prezentacja miejsc związanych z esperanto i Zamenhofem.

d381qtb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d381qtb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj